Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rusza kolejny przetarg na nowe jednostki ratownicze dla MSPiR

Fot. Łukasz Pacholski

2 października Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa poinformowała o uruchomieniu postępowania przetargowego, które dotyczy wyboru dostawcy sześciu jednostek ratowniczych typu SAR-2000.

Celem programu, współfinansowanego z środków Unii Europejskiej, jest dostawa następców dla siedmiu łodzi ratowniczych typu SAR-1500, które wprowadzano do służby w latach 1997-2002. Wszystkie zostały zbudowane przez stocznię Damen Shipyards w Gdyni.

Potencjalni wykonawcy mają czas na składanie ofert do 8 listopada. Obok ceny, drugim kryterium podlegającym ocenie będzie okres gwarancji na dostarczone jednostki. Jak wskazuje opis przedmiotu zamówienia, nowe łodzie mają charakteryzować się następującymi parametrami – długość całkowita 16-18 metrów, szerokość kadłuba 4,5-5,5 metrów, zanurzenie maksymalne do 1,3 metra. Prędkość maksymalna mnie mniejsza niż 33 węzły (uzyskana przy 100% poziomie zapasów oraz sześciu osobach na pokładzie). Przestrzeń ma umożliwiać podjęcie przynajmniej dwóch poszkodowanych na noszach bądź zapewnić możliwość podjęcia minimum 30 rozbitków. Jednostki mają być dostosowane do działań w każdych warunkach hydrologiczno-meteorologicznych występujących na Morzu Bałtyckim, w tym dysponować możliwością pływania w pokruszonym lodzie.

Podobnie jak w innych postępowaniach MSPiR wymaga od wykonawców zaproponowania rozwiązań seryjnych, które są użytkowane przez służbę ratownictwa morskiego SAR. Jak wskazuje dokumentacja, w ofercie musi być przynajmniej jedna pozytywna opinia innego użytkownika służby SAR, która już eksploatuje dany typ jednostki. Powyższy wymóg oznacza, że wśród wykonawców będą dominować stocznie zagraniczne.

Dzięki współfinansowaniu Unii Europejskiej Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa prowadzi obecnie szeroki program modernizacji i rozbudowy sprzętowej. Ma on umożliwić zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na obszarach znajdujących się w obrębie polskiej strefy ratownictwa morskiego SAR.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc