Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowy system artyleryjski w Royal Navy

Zdjęcie prototypowej fregaty typu City, wykańczanej w doku stoczni w Scotstoun. Wyraźnie widoczna wieża armaty Mk 45 Mod.4A na pokładzie dziobowy. Fot. Geoallison/X

6 września na pokładzie dziobowym, budowanej w należącym do koncernu BAE Systems zakładzie w Scotstoun, przyszłej fregaty HMS Glasgow (F 88) typu 26 Batch 1 (City), zainstalowano armatę BAE Systems Mk 45 Mod.4A kal. 127 mm/62 stanowiącą główny element systemu o nazwie MIFS (Maritime Indirect Fire System).

Obecnie na pokład prototypowej jednostki trafiła sama wieża, podczas gdy lufa zainstalowana zostanie w najbliższej przyszłości. Wybór akurat tego systemu artyleryjskiego ma duże znaczenie symboliczne dla Royal Navy, wraz z instalacją pierwszej armaty kal. 127 mm, zakończono ponad 44-letni okres, kiedy to na brytyjskich okrętach zakończono instalację armat dużego kalibru. W grudniu 1979 roku opuszczono banderę na trzecim i ostatnim krążowniku Blake (C 99) typu Tiger, który uzbrojony był w jedną zdwojoną armatę QF 6-inch Mk V kal. 152 mm. Należy bowiem pamiętać że już od 1938 roku standardowym kalibrem w Royal Navy był 114 mm (4,5”), początkowo w odmianach Mk I-VI, zastąpionych ostatecznie przez Mark 8, które w najnowszej wersji Mod. 1 instalowane jest na najnowszych okrętach Royal Navy.

Stosowaną umowę na nowy system artyleryjski, dla fregat typu City, podpisano na początku marca 2023 roku. Opiewała ona na kwotę 219 mln USD i zakładała dostawę pięciu systemów MIFS.

Najważniejszą cechą tego systemu jest opracowany specjalnie z myślą o armatach Mk 45 Mod.4 i 4A w pełni zautomatyzowany system przechowywania i dosyłania amunicji AHS (Ammunition Handling System). Zgodnie z założeniem nie wymaga on obecności człowieka przez cały okres prowadzenia ognia aż do chwili zużycia całej jednostki ognia. Co więcej, zapas amunicji w AHS może być uzupełniany na bieżąco w każdym momencie. Stała prędkość dosyłania amunicji w przypadku jednostronnego zasilania armaty w amunicję wynosi 6 pocisków na minutę i zwiększony może zostać do 10 w przypadku obustronnego sposobu zasilania. AHS jest także w pełni modułowy, co oznacza że jego pojemność może zostać łatwo dostosowana do nosiciela. W przypadku jednostronnego dosyłania amunicji pojemność komory amunicyjnej wynosi 192 naboje. Całkowita masa systemu MIFS (wraz z pełną jednostką ognia) wynosi 69,7 tony z czego na wieżę armaty przypada 22,6 tony. Obecnie armaty BAE Systems Mk 45 Mod.4 instalowane są m.in. na pokładach amerykańskich niszczycieli typu Arleigh Burke Flight IIA, począwszy od USS Winston S. Churchill (DDG 81). Łącznie do chwili obecnej wyprodukowano ponad 280 egzemplarzy armat Mk 45 w odmianach Mod.0 do 4, w które uzbrojono okręty 11 flot świata. 

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc