4 czerwca na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na poselską interpelację w sprawie dołączenia do ESSI (European Sky Shield Initiative).
Powyższa interpelacja, autorstwa Mariusza Błaszczaka (Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość), trafiła do resortu obrony pod koniec kwietnia. W powyższym dokumencie zawarto pięć pytań:
Odpowiedzi, która jest datowana na 3 czerwca, udzielił Sekretarz Stanu Paweł Bejda. Czytamy w niej, decyzja w zakresie dołączenia przez Polskę do European Sky Shield Initiative (ESSI) została wypracowana w resorcie obrony narodowej. Przed zaakceptowaniem jej przez Wiceprezesa Rady Ministrów - Ministra Obrony Narodowej została ona poddana uzgodnieniom m.in. z Pełnomocnikiem Ministra Obrony Narodowej ds. budowy zintegrowanego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej oraz innymi właściwymi w sprawie komórkami i jednostkami organizacyjnymi resortu. Jest to standardowa procedura podejmowania decyzji obowiązująca obecnie w resorcie obrony narodowej.
Koszty, które mogą powstać w związku z przystąpieniem Polski do ESSI, będą uzależnione od stopnia zaangażowania państwa w tę inicjatywę. European Sky Shield Initiative ma na celu nie tylko wspólne zakupy uzbrojenia, ale również rozwój interoperacyjności, wspólne szkolenia i ćwiczenia wojsk, rozwój doktryn czy dzielenie kosztów utrzymania w ramach zarządzania cyklem życia wybranego sprzętu wojskowego. Może więc przyczynić się do obniżenia kosztów utrzymania sprzętu.
Skala zaangażowania polskiego przemysłu obronnego w realizację założeń ESSI zależeć będzie od dalszych ustaleń w tej sprawie. Niemniej jednak, uczestnictwo w tej inicjatywie może umożliwić promowanie polskich rozwiązań z zakresu obrony powietrznej, zwłaszcza dotyczących krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu, które - w ocenie resortu obrony narodowej - mogą być interesującą opcją zakupową, w szczególności dla państw naszego regionu.
Przypomnijmy, obecnie Ministerstwo Obrony Narodowej realizuje, zakrojony na szeroką skalę, program gruntownej modernizacji obrony przeciwlotniczej. Jej trzonem będzie szesnaście zestawów ogniowych wyposażonych w system Patriot PAC-3+, które będą wspierane przez zestawy Narew oraz Pilica+. Dodatkowo nie należy zapominać o trzech fregatach rakietowych, które są budowane dla Marynarki Wojennej w ramach programu Miecznik. Uzupełnieniem jest rozbudowywany podsystem wykrywania, który będzie obejmować naziemne stacje radiolokacyjne, aerostaty (zamówione w Stanach Zjednoczonych) oraz samoloty wczesnego ostrzegania i dowodzenia Saab 340AE&W (jeden dostarczony, drugi jeszcze znajduje się w Szwecji).
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Odpowiedź nic praktycznie nie wyjaśnia. Same ogólniki czyli jak zwykle lanie wody nawet nie hektolitrami a hetotonami.