17 sierpnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Lockheed Martin w sprawie realizacji programu produkcji i dostaw 35 wielozadaniowych samolotów bojowych F-35A Lightning II.
Sierpniowa umowa ma wartość 622 mln USD i ma zostać zrealizowana do końca 2027 roku. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie, w całości pochodzące z funduszy Republiki Federalnej Niemiec. Pośrednictwo Departamentu Obrony wynika z faktu zastosowania procedury FMS.
Zgodnie z upublicznionymi danymi, Lockheed Martin ma realizować projekt zarządzania programem, a także integrować elementy dodatkowe wybrane przez zamawiającego. To z kolei oznacza, że zamówione przez Niemcy samoloty F-35A Lightning II mają otrzymać unikatową konfigurację. Szczegóły pozostają niejawne.
Międzyrządowa umowa LOA pomiędzy Republiką Federalną Niemiec i Stanami Zjednoczonymi w sprawie zakupu 35 samolotów F-35A Lightning II została podpisana w grudniu 2022 roku. Pierwszych osiem maszyn ma zostać dostarczonych Luftwaffe w 2026 roku - maszyny trafią do międzynarodowego ośrodka szkolenia personelu na terytorium Stanów Zjednoczonych (baza lotnicza Ebbing w Fort Smith). Rok później, w 2027, pierwsze Lightningi II wylądują w Büchel – będzie to macierzysta baza na terytorium Republiki Federalnej Niemiec. Wraz z samolotami Niemcy kupili usługi szkolno-logistyczne na okres pięciu lat, pakiet części zamiennych oraz zestaw uzbrojenia podwieszanego – ten ostatni jest obecnie niejawny. W przypadku Niemiec, głównym zadaniem zamówionych samolotów będzie udział w sojuszniczym programie NATO Nuclear Sharing, w którym maszyny sojusznicze są przystosowane do przenoszenia i użycia bomb nuklearnych B61 zapewnianych przez Stany Zjednoczone.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Nie wiem czy USA dobrze robią sprzedając Niemcom najnowsze swoje samoloty. Przecież dane techniczno-taktyczne tych samolotów mogą się znaleźć w posiadaniu Rosji. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że Niemcom znacznie bliżej jest do Rosji niż do USA.