Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kraken K50 otrzyma uzbrojenie torpedowe

Wizja artystyczna szybkiej jednostki interwencyjno–pościgowej Kraken K50A w marszu z dużą prędkością. Widać większość systemów uzbrojenia, w tym uniesione karabiny Dillon Aero M134D-M, podniesione prawoburtowe wyrzutnie pocisków LMM i 30 mm działko MSI-DS Seahawk CWS30 na dachu sterówki. Fot. Kraken Technologies Group

14 lutego brytyjska firma Kraken Technologies Group (KTG) podpisała umowę z koncernem Leonardo m.in. w sprawie rozwoju uzbrojenia na platformach oferowanych przez KTG.

Jednym z ważniejszych aspektów podpisanego porozumienia jest uzbrojenie opracowanej przez KTG platformie K50 w ultralekkie torpedy Leonardo Black Scorpion, dzięki czemu uzyska ona możliwości neutralizacji zagrożenia znajdującego się pod powierzchnią morza.

Opracowany przez KTG K50 to załogowa, silnie uzbrojona, niewielka jednostka pływająca wykorzystująca jako bazę szybką łódź motorową. Zaprojektowana została do ochrony obiektów wojskowych, a także cywilnych instalacji krytycznych stosunkowo niewielkim kosztem. Zdaniem brytyjskiej firmy w pełni swoje możliwości K50 zademonstruje operując natomiast w grupie kilku, kilkunastu, stanowiąc tym samym realne zagrożenie nawet dla większych jednostek. Mogą być także z powodzeniem wykorzystywane do transportu operatorów sił specjalnych. Przedstawiciele KTG jako inspirację wskazują m.in. drugowojenne kutry torpedowe oraz artyleryjskie, przy czym podkreślany jest fakt zaprojektowania jednostki od podstaw do działań wojskowych, a nie dostosowanie już istniejącego projektu.

K50 dostępny będzie w dwóch wariantach K50A i K50B. Różnica dotyczy przede wszystkim przenoszonego uzbrojenia. Pierwsza z wymienionych otrzyma maksymalne nasycenie systemami uzbrojenia, o czym dalej. Brytyjska firma jest niezwykle oszczędna w ujawnianiu parametrów K50. Wiadomo, że jest to stosunkowo niewielka jednostka o wymiarach 15,25 x 5 m, przy projektowaniu której bardzo istotnym czynnikiem była bardzo wysoka prędkość marszowa i maksymalna. Pierwsza z nich wynosi 50 węzłów, przy której jednostka ma przebyć powyżej 400 Mm. Prędkość maksymalna oficjalnie przekracza 65 węzłów. Po analizie różnych dostępnych pędników, inżynierowie KTG zdecydowali się na zastosowanie śrub powierzchniowych, legitymujących się znacznie większą sprawnością od pędników wodnostrumieniowych przy zachowaniu możliwości operowania na najpłytszych wodach bez ryzyka ich uszkodzenia. Według projektu Kraken K50 dostosowany jest także do przyjęcia na pokład ładunku o masie do 1,5 tony oraz przenoszenia lekkich bezzałogowych aparatów powietrznych (UAV). Załoga stała składa się z dwóch osób a dodatkowo zabrać można do sześciu operatorów sił specjalnych.

Przedstawione przez KTG wizualizacje (oraz model zaprezentowany na salonie Euronaval 2022) pozwalają zapoznać się z przewidywanym uzbrojeniem i wyposażeniem odmiany K50A, a to jest dość ciekawe jak na tak małą platformę. Uzbrojenie lufowe składać się ma z zdalnie sterowanego stanowiska uzbrojenia MSI-DS Seahawk CWS30 kal. 30 mm oraz dwóch rotacyjnych karabinów maszynowych Dillon Aero M134D-M kal. 7,62 mm (amunicja 7,62x51 mm, szybkostrzelność do 3000 strz./min) umieszczonych na pokładzie dziobowym na obu burtach (chowane pod pokładem gdy są nie używane). Jednostki otrzymają także cztery pojemnikowe wyrzutnie pocisków rakietowych Thales LMM (po dwa na burcie) schowane wewnątrz struktury nadbudówki i unoszone na czas strzelania.

Torpeda Black Scorpion. Fot. Leonardo

Na pokładzie rufowym umieszczono z kolei osiem wyrzutni, wspomnianych ultralekkich, torped Leonardo Black Scorpion, które wystrzeliwane będą za rufę. Umieszczono je wewnątrz specjalnie do tego celu zaprojektowanej pokładówki. Torpedy Black Scorpion mają kaliber 127 mm, długość korpusu 1100 mm oraz masę własną 20 kg. Można je wykorzystywać w zakresach głębokości od 30 do 200 m, a jej prędkość wynosi +15 węzłów.

Obserwację sytuacji wokół jednostki zapewni radar nawigacyjny oraz dwie głowice optoelektroniczne umieszczone po jednej na dziobie i na nadbudówce (patrzącą za rufę).  Podpisane 14 lutego porozumienie pomiędzy KTG a Leonardo zakłada znacznie szersze wykorzystanie uzbrojenia produkcji Leonardo na platformach KTG. Wspomina się m.in. o zdalnie sterowanych stanowisk uzbrojenia z rodziny Lionfish (kalibru od 12,7 do 20 mm).

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc