CloudFerro, dostawca usług chmurowych i największa firma w polskim sektorze kosmicznym, jest obecnie członkiem konsorcjum, które zapewni usługi największej otwartej europejskiej platformy danych obserwacji Ziemi.
Na koniec 2022 roku, wg UNOOSA (biura ONZ do spraw przestrzeni kosmicznej), na różnych orbitach wokół naszej planety znajdowało się 8261 pojedynczych satelitów z czego aktywnych była nieco więcej niż połowa – 4852 sztuki. Spośród tej liczby najwięcej jest satelitów telekomunikacyjnych (3135), obserwacyjnych (1030), technologicznych (385) i nawigacyjnych (154). Pozostałe 148 to obiekty należące do sił zbrojnych różnych państw.
Konsorcjum, w skład którego wchodzi polska firma, przewodzona jest przez firmę T-Systems. Poza CloudFerro w jego skład wchodzą: Sinergise, laboratory for geographical information systems, Ltd., VITO NV, a także niemiecka Agencja Kosmiczna DLR, ACRI-ST oraz RHEA. Partnerzy ci mają ściśle współpracować z Europejską Agencją Kosmiczną, co zagwarantuje pełną zgodność z celami wyznaczonymi przez Komisję Europejską. Zadaniem konsorcjum jest stworzenie i bieżące świadczenie usług w ramach największego ekosystemu danych obserwacji Ziemi – Copernicus Data Space Ecosystem (CDSE). Ta inicjatywa Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i Komisji Europejskiej już od lipca bieżącego roku zapewnić ma bezpłatny, otwarty i natychmiastowy dostęp do ogromnych ilości aktualnych i historycznych danych obserwacji Ziemi.
Program Copernicus jest kluczowym elementem programu kosmicznego Unii Europejskiej. Na zlecenie Unii Europejskiej Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wysłała na orbitę i utrzymuje w działaniu konstelację 10 satelitów obserwacyjnych Ziemi z rodziny Copernicus-Sentinel. Pierwszą dostarczoną na orbitę (3 kwietnia 2014 roku) była satelita opisana jako Sentinel-1A. Wraz z bliźniaczą Sentinel-1B poruszają się po orbicie biegunowej i przeznaczona jest do prowadzenia obserwacji radarowych z wykorzystaniem systemu radiolokacyjnego pracującego w paśmie C (NATO G/H częstotliwości w zakresie 4-8 GHz). Satelity Sentinel-2A i 2B poruszają się po heliosynchronicznej orbicie biegunowej przeznaczone są do obserwacji optycznej powierzchni ziemi. Sentinel-3A i 3B poruszają się po heliosynchronicznej, okołobiegunowej orbicie i zapewniają pomiary spektrograficzne. Satelity Sentinel-4 i 5 odpowiedzialne są za monitorowanie składu atmosfery ziemskiej, przy czy pierwsza z nich znajduje się na orbicie geosynchronicznej, a druga na biegunowej. Sentinel-5P (także przeznaczona do badań atmosfery) porusza się na heliosynchronicznej, okołobiegunowej orbicie. Ostatnim satelitą konstelacji jest Sentinel-6 wykorzystywana do monitorowania poziomów wody wszechoceanu z wykorzystaniem radarowego wysokościomierza.
Dzięki systematycznemu monitorowaniu dużych obszarów Ziemi pozyskiwane są w sposób ciągły unikalne dane obserwacyjne. W ten sposób Copernicus dostarcza jedno z największych na świecie otwartych repozytoriów zobrazowań satelitarnych. Odnotowane przez Komisje Europejską, stale rosnące zapotrzebowanie na dane z obserwacji powierzchni Ziemi spowodowało że w ubiegłym roku podjęto decyzję o udostępnieniu wspomnianego już ekosystemu bazodanowego. Jedną z jego najważniejszych cech będzie niemal natychmiastowy dostęp online do wszystkich danych programu Copernicus w tym zarówno te archiwalne (od początku programu) jak i bieżące. Spodziewany przyrost ilości archiwizowanych danych w przeciągu następnych 6 lat wrosnąć ma z 35 do 85 PB (petabajtów, czyli 87 040 TB). W oparciu o tak potężne repozytorium danych powstaną serwisy obliczeniowe i analityczne, a dzięki możliwości wykonywania wszystkich operacji w chmurze, bez konieczności wcześniejszego ich ściągnięcia na lokalny dysk twardy zaoszczędzi się zarówno czas jak i koszty. Szacuje się że miesięcznie z ekosystemu CDSE korzystać będzie ponad 120 tysięcy osób. Zgodnie z podstawowym statutem dostęp do danych satelitarnych z CDSE i jego główne funkcjonalności, jak przeszukiwanie, przeglądanie i pobieranie danych w różnych formatach oraz ich przetwarzanie predefiniowanymi procesorami, będą bezpłatne. Odpłatnie z kolei oferowane będą rozszerzone funkcjonalności, związane z poszerzonym użyciem obliczeń w chmurze i bardziej zaawansowanymi analizami danych. Istnieje możliwość poszerzania oferty usługowej, zarówno bezpłatnej, jak i płatnej, poprzez włączanie do ekosystemu dodatkowych, nowych serwisów, także od innych dostawców. Całkowita wartość 6-letniego kontraktu, który może zostać przedłużony do kolejne 10 lat, oszacowano na 150 mln EUR.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
To, ze firma sama pisze o sobie, ze "CloudFerro jest największą polską firmą w sektorze kosmicznym", to nie znaczy, ze tak jest. CF jest firma dostarczajaca uslugi IT, glownie w dziedzinie przetwarzania danych. Firmy z sektora kosmicznego sa jej klientem. To nie to samo.