Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dwie oferty w przetargu na dostawę symulatorów F-16 Jastrząb

Agencja Uzbrojenia poinformowała o otwarciu ofert w przetargu dotyczącym zakupu nowego systemu symulatorowego F-16 Jastrząb. Fot. L3 Harris

12 września Agencja Uzbrojenia poinformowała o otwarciu ofert w postępowaniu przetargowym zakładającym zakup, na potrzeby Sił Powietrznych, nowego taktycznego systemu symulatorowego symulacji lotów samolotów F-16C/D Jastrząb.


Ostatecznie oferty ostateczne złożyło dwóch wykonawców. Pierwszą z nich jest CAE USA Inc., która oferuję dostawę sprzętu za kwotę 421,3 mln PLN brutto (termin wykonania zamówienia do 28 miesięcy od daty podpisania umowy, okres gwarancji 55 miesięcy). Drugą jest Elbit Systems Ltd., która oferuje dostawę za kwotę 226,7 mln PLN brutto (termin wykonania zamówienia do 28 miesięcy od daty podpisania umowy, okres gwarancji 55 miesięcy). Co ważne, izraelska oferta mieści się w zakładanym przez zamawiającego budżecie, który wynosi 320 mln PLN brutto. Może to oznaczać, że w ciągu najbliższych tygodni dojdzie do podpisania umowy.

Postępowanie przetargowe uruchomiono w sierpniu 2020 roku. Według informacji, system ma składać się z czterech symulatorów z opcją na jedno dodatkowe urządzenie. Obok ceny drugim kryterium podlegającym ocenie będzie gwarancja na dostarczony sprzęt. Procedura zakupu systemu została zapoczątkowała się w lutym 2018 roku, kiedy Inspektorat Uzbrojenia ogłosił analizę rynku dotyczącą projektu.

Obecnie w Siłach Powietrznych eksploatowane są symulatory F-16C/D Fighting Falcon Block 52+ dostarczone w ramach międzyrządowej umowy FMS programu Peace Sky. Zgodnie z upublicznionymi informacjami, z połowy zeszłego roku, nie były dotychczas modyfikowane - są zużyte i pilnie potrzebowały usprawnień, aby mogły efektywnie służyć do dalszego procesu szkolenia i treningu pilotów przez 20 kolejnych lat. Może to oznaczać, że nowy przetarg może objąć dostawę nowych urządzeń, które zastąpią już używane (i których naprawa okazała się nieopłacalna). Drugą opcją, może być także chęć rozbudowy potencjału szkolenia naziemnego z wykorzystaniem nowoczesnych systemów szkolno-treningowych.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc