Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Więcej CKPEiRT dla Wojska Polskiego

Agencja Uzbrojenia ogłosiła wstępne konsultacje rynkowe w projekcie zakupu nowych ciężkich kołowych pojazdów ewakuacji i ratownictwa technicznego. Co ciekawe, w 2020 roku, odebrano ostatni (27.) egzemplarz wozu Hardun. Fot. Łukasz Pacholski

8 lipca Agencja Uzbrojenia opublikowała zaproszenie do udziału we wstępnych konsultacjach rynkowych dotyczących programu zakupu na potrzeby Wojska Polskiego nowej partii ciężkich kołowych pojazdów ewakuacji i ratownictwa technicznego (CKPEiRT).


Potencjalni zainteresowani mają czas na przesyłanie zgłoszeń do 15 lipca bieżącego roku. W ramach projektu planowane jest zidentyfikowanie dostępnych na rynku rozwiązań konstrukcyjnych w zakresie pojazdów ewakuacji i ratownictwa technicznego, zdefiniowanie możliwości potencjału krajowego i zagranicznego do realizacji projektu, sprecyzowanie uwarunkowań dotyczących systemu zabezpieczenia logistycznego i szkolenia, oszacowanie kosztów pozyskania, eksploatacji i wycofania sprzętu wojskowego, wstępne ustalenie terminów pozyskania CKPEiRT, ustalenie możliwości zapewnienia bezpieczeństwa dostaw, w tym możliwości i warunków przeniesienia technologii produkcji i serwisowania sprzętu do podmiotów krajowego przemysłu obronnego.

Powyższe konsultacje mogą zaskakiwać. W latach 2019-2020 należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. zakłady Rosomak S.A. dostarczyły Wojsku Polskiemu 27 pojazdów Hardun (zamówione w listopadzie 2015 roku), które trafiły do pododdziałów logistycznych i pełnią rolę zabezpieczenia technicznego jednostek wyposażonych w KTO Rosomak. Poza tym kompetencje w budowie tego typu pojazdów prezentowała firma Szczęśniak Pojazdy Specjalne Sp. z o.o., która przygotowała na potrzeby Wojska Polskiego projekt KWZT-1 Mamut, który ostatecznie stał się bazą dla czeskiego KWZT-3 zamówionego dla sił zbrojnych Republiki Czeskiej.

Planowany zakup nowych CKPEiRT może mieć związek z rosnącymi potrzebami sprzętowymi Wojska Polskiego, którego struktura ma zostać rozbudowana dzięki zwiększeniu wydatków oraz sytuację geopolityczną w regionie.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc