29 czerwca francuskie Ministerstwo Sił Zbrojnych poinformowało, że w czerwcu Dyrekcja Generalna ds. Uzbrojenia (DGA) odebrała pierwszą partię kierowanych pocisków powietrze-powietrze MBDA Mica, które przeszły zabieg modyfikacji i wydłużenia resursów technicznych.
Pierwsza transza objęła 14 pocisków. Łącznie MBDA zrealizuje usługę na 300 sztukach rakiet. Kontrakt pomiędzy producentem oraz DGA został podpisany 9 listopada 2018 roku i obejmuje dwa elementy. Modyfikację i wydłużenie resursów 300 już eksploatowanych przez Francuzów pocisków oraz produkcję i dostawy 567 fabrycznie nowych Mica NG. W przypadku używanych egzemplarzy, recertyfikacja pozwoli na eksploatację przynajmniej do 2030 roku na wszystkich typach odrzutowych samolotów bojowych znajdujących się w zasobach francuskich sił zbrojnych. Dzięki temu możliwe będzie bezpieczne przejście na pociski Mica NG, których dostawy rozpoczną się w 2026 roku. Zgodnie z harmonogramem, do 2026 roku MBDA zakończy prace przy pierwszej części umowy (obejmującej modyfikacje i wydłużenie resursów).
Dostarczane przez koncern MBDA pociski Mica to podstawowe uzbrojenie klasy powietrze-powietrze francuskich samolotów bojowych. Były dostarczane w dwóch odmianach, różniących się systemem naprowadzania. Obecnie Dassault Rafale zostały już także zintegrowane z pociskami dalekiego zasięgu MBDA Meteor – w tej konfiguracji m.in. wykonują loty patrolowe w polskiej przestrzeni powietrznej.
W przypadku systemu Mica, dzięki ostatnim sukcesom marketingowym samolotów Rafale, grono użytkowników (w wersji powietrze-powietrze) rozszerza się na kolejne państwa. Wśród nich można wymienić Egipt, Grecję, Indie, Katar oraz Chorwację.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu