Na tegorocznym salonie Eurosatory koncern Rheinmetall wystawia premierowo bezzałogowy system powietrzny LUNA NG. Jest to unowocześniona i odmłodzona wersja podstawowego bezzałogowca rozpoznawczego Bundeswehry, należącego do I klasy kategorii małych aparatów wg klasyfikacji NATO.
Bezzałogowce LUNA (Luftgestützte Unbemannte Nahaufklärungs – Ausstattung, czyli bezzałogowiec bliskiego rozpoznania) skonstruowała i produkuje EMT Ingenieurgesellschaft Dipl.-Ing. Hartmut Euer mbH (w skrócie EMT) z Penzbergu w Niemczech. EMT jest jednym z głównych dostawców BSP I klasy do Bundeswehry, innym ich systemem jest lżejszy ALADIN. Na przełomie 2020 i 2021 r. Rheinmetall kupił spółkę EMT i teraz promuje jej wyroby jako część własnego korporacyjnego portfolio.
Koncepcyjnie LUNA NG powiela rozwiązania poprzedniego modelu, ale w odmłodzonej technicznie i nowocześniejszej postaci. Ogólny układ konstrukcyjny w tym aerodynamiczny aparatu nie uległ zmianie. LUNA NG również startuje z szynowej wyrzutni. Zwiększyła się maksymalna masa startowa aparatu, dzięki temu wzrosła masa przenoszonego wyposażenia zadaniowego – maksymalnie ponad 30 kg (całkowita masa startowa poprzedniego modelu LUNA to niecałe 40 kg). Natomiast wymiary LUNA NG wzrosły niewiele – rozpiętość to ponad 5 m, długość 3 m, wysokość ponad 1 m.
Promień działania LUNA NG – wynikający z zasięgu łącza radiowego – wynosi 150 km. Rheinmetall podaje, że można go wydłużyć przy zastosowaniu łączności satelitarnej. Pułap maksymalny to 5000 m. Długotrwałość lotu wynosi 12 godzin, czyli niemal została podwojona w porównaniu z poprzednim modelem. Odmłodzeniu uległo również wyposażenie misyjne, w tym stacja optoelektroniczna. BSP LUNA NG został już zamówiony przez Bundeswehrę w ramach programu Husar (pol. huzar, jak „Damy i huzary” Aleksandra Fredry, nie mylić z husarzem).
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu