Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar

Eurosatory 2022: premiera bezzałogowca Rheinmetall LUNA NG

Bezzałogowiec LUNA NG wystawiony przez koncern Rheinmetall na Eurosatory 2022. Fot. Rheinmetall.

Na tegorocznym salonie Eurosatory koncern Rheinmetall wystawia premierowo bezzałogowy system powietrzny LUNA NG. Jest to unowocześniona i odmłodzona wersja podstawowego bezzałogowca rozpoznawczego Bundeswehry, należącego do I klasy kategorii małych aparatów wg klasyfikacji NATO.

Bezzałogowce LUNA (Luftgestützte Unbemannte Nahaufklärungs – Ausstattung, czyli bezzałogowiec bliskiego rozpoznania) skonstruowała i produkuje EMT Ingenieurgesellschaft Dipl.-Ing. Hartmut Euer mbH (w skrócie EMT) z Penzbergu w Niemczech. EMT jest jednym z głównych dostawców BSP I klasy do Bundeswehry, innym ich systemem jest lżejszy ALADIN. Na przełomie 2020 i 2021 r. Rheinmetall kupił spółkę EMT i teraz promuje jej wyroby jako część własnego korporacyjnego portfolio.

Koncepcyjnie LUNA NG powiela rozwiązania poprzedniego modelu, ale w odmłodzonej technicznie i nowocześniejszej postaci. Ogólny układ konstrukcyjny w tym aerodynamiczny aparatu nie uległ zmianie. LUNA NG również startuje z szynowej wyrzutni. Zwiększyła się maksymalna masa startowa aparatu, dzięki temu wzrosła masa przenoszonego wyposażenia zadaniowego – maksymalnie ponad 30 kg (całkowita masa startowa poprzedniego modelu LUNA to niecałe 40 kg). Natomiast wymiary LUNA NG wzrosły niewiele – rozpiętość to ponad 5 m, długość 3 m, wysokość ponad 1 m.

Promień działania LUNA NG – wynikający z zasięgu łącza radiowego – wynosi 150 km. Rheinmetall podaje, że można go wydłużyć przy zastosowaniu łączności satelitarnej. Pułap maksymalny to 5000 m. Długotrwałość lotu wynosi 12 godzin, czyli niemal została podwojona w porównaniu z poprzednim modelem. Odmłodzeniu uległo również wyposażenie misyjne, w tym stacja optoelektroniczna. BSP LUNA NG został już zamówiony przez Bundeswehrę w ramach programu Husar (pol. huzar, jak „Damy i huzary” Aleksandra Fredry, nie mylić z husarzem).

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc