Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Baltops 22: Faza portowa w cieniu polityki

Amerykański śmigłowcowiec desantowy Kearsarge, obecnie największy okręt operujący na Bałtyku. Fot. Andrzej Nitka

5 czerwca zakończyła się odbywająca w Sztokholmie faza portowa międzynarodowych manewrów morskich Baltops 22. Obecność w stolicy Szwecji kilkudziesięciu okrętów z amerykańskim śmigłowcowcem desantowym Kearsarge typu Wasp na czele została wykorzystana zarówno propagandowo jak i politycznie. Ma to bezpośredni związek z porzuceniem przez to państwo dotychczasowej polityki neutralności i wyrażenie chęci przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego.  

Faza portowa będąca pierwszym etapem tegorocznych ćwiczeń Baltops odbyła się w dniach 2-5 czerwca br., co zbiegło się uroczystościami 500 rocznicy utworzenia szwedzkiej marynarki. W związku z tym do Sztokholmu zawinęło 37 okrętów z Belgii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemiec, Łotwy, Litwy, Niderlandów, Norwegii, Polski, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Obecność wśród nich dwóch dużych amerykańskich okrętów desantowych bezapelacyjnie miało na celu zaprezentowanie siły militarnej NATO.

Niemiecki zaopatrzeniowiec Berlin oraz amerykańskie okręty Mount Whitney i Gunston Hall. Fot. Andrzej Nitka

Szczególnie widoczna była obecność amerykańskiego śmigłowcowca desantowego Kearsarge, będącego obecnie największym okrętem operującym na Bałtyku, który zacumował na beczkach w samym centrum szwedzkiej stolicy. Wrażenie dodatkowo wzmacniało ustawienie na jego pokładzie statków powietrznych tworzących jego grupę powietrzna, takich jak samoloty AV-8B Harrier II i zmiennopłaty MV-22B Osprey, a także śmigłowce AH-1Z Viper, UH-1Y Venom oraz MH-60S Sea Hawk.

Nic dziwnego, że pokład tego okrętu został wybrany jako miejsce rozmów pomiędzy generałem Markiem Milley’em - przewodniczącym Połączonych Szefów Sztabów USA a premierem Szwecji Magdaleną Andersson, które odbyły się w sobotę 4 czerwca. Amerykański generał powiedział, że Stany Zjednoczone są zdecydowane wspierać Szwecję i Finlandię w ich staraniach o członkostwo w NATO. „To ważne dla nas, Stanów Zjednoczonych i dla innych krajów NATO, aby pokazać solidarność z Finlandią i Szwecją w tym ćwiczeniu”.

Stwierdził on również, że obecność w Sztokholmie okrętu desantowego Kearsarge „pokazuje zaangażowanie we wspólną sprawę, w oparty na zasadach porządek międzynarodowy, w ideę, że duże kraje nie mogą najeżdżać małych krajów bez ponoszenia kosztów”. Z kolei premier Szwecji stwierdziła, że jest to konkretny wyraz poparcia USA, a także bardzo silny sygnał polityczny w kluczowym momencie historii.

Okręt podwodny Gotland i ratowniczy Belos cumujący w Sztokholmie. Fot. Andrzej Nitka

W ramach manewrów Baltops amerykańską marynarkę, poza śmigłowcowcem, reprezentuje m. in. okręt dowodzenia Mount Whitney i okręt desantowy-dok Gunston Hall. W Sztokholmie można było oglądać także m.in. amerykański, brytyjski oraz francuski niszczyciel rakietowy, liczne okręty przeciwminowe i wsparcia, a także okręty gospodarzy, w tym korwety typu Visby oraz okręt podwodny Gotland, który wraz z jednostką ratowniczą Belos będzie realizował epizod dotyczący ratowania podwodników.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc