Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Modernizacja niszczycieli przeciwlotniczych typu 45

HMS Dragon odpala pocisk Aster systemu Sea Viper. Fot. MoD/Crown copyright

Ministerstwo Obrony Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej podpisało wstępny kontrakt z europejskim producentem pocisków rakietowych MBDA na modernizację zdolności obrony przed rakietami balistycznymi niszczycieli typu 45 Daring należących do Royal Navy.

Według przedstawicieli brytyjskiego rządu, Wielka Brytania ma stać się pierwszym europejskim krajem, który będzie dysponował morskim systemem obrony przed rakietami balistycznymi, zdolnym do wykrywania i niszczenia przeciwokrętowych pocisków balistycznych.

Wartość kontraktu wynosi ponad 300 mln GBP. Umowa została podpisana prawie rok po tym, jak rząd brytyjski podjął decyzję o uzbrojeniu niszczycieli typu 45 w system rakietowy obrony powietrznej MBDA Sea Ceptor z pociskami CAMM (Common Anti-Air Missile). Modernizacja zdolności obronnych floty niszczycieli typu 45 zostało przewidziane w Defence Command Paper, jako część przeglądu zintegrowanego w ubiegłym roku.

W międzyczasie Wielka Brytania dołączyła do trójnarodowego programu pocisków rakietowych Aster Block 1 wraz z Francją i Włochami. Podpisanie tego porozumienia jest pierwszym formalnym krokiem na drodze do modernizacji tych niszczycieli, która obejmie konwersję istniejących pocisków do standardu MBDA Aster 30 Block 1, a także modernizację radaru wielofunkcyjnego BAE System MFR Sampson oraz systemu dowodzenia i kierowania ogniem systemu Sea Viper, w ramach pełnego programu Sea Viper Evolution.

Modernizacja systemu Sea Viper niszczycieli typu 45 ma zapewnić, że Royal Navy pozostanie przygotowana do obrony floty nawodnej, w tym grupy uderzeniowej lotniskowca przed złożonymi zagrożeniami powietrznymi zarówno obecnie, jak i w przyszłości.

Royal Navy ma sześć niszczycieli typu 45 (Daring, Dauntless, Diamond, Dragon, Defender i Duncan). Program Sea Viper Evolution jest następstwem niedawnego przyznania kontraktów na wprowadzenie modułowych pocisków przeciwlotniczych CAMM do użycia przez jednostki typu 45, dzięki czemu łączna liczba pocisków przeciwlotniczych zostanie zwiększona z 48 do 72.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Modernizacja niszczycieli przeciwlotniczych typu 45”

  1. To wielki chiński straszak na lotniskowe- balistyczne pociski przeciwokrętowe, pytanie, czy będą aż takie groźne dla niszczycieli typ 45 z pociskami Aster 30, A.Burke z AEGIS i pociskami SM-6 najlepiej ?

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc