25 lutego do Gdyni zawinęła włoska fregata rakietowa Luigi Rizzo (F 595) typu FREMM (Bergamini). Wizyta tego okrętu, która ma potrwać do czwartku, związana jest z jego udziałem w NATO-wskiej operacji „Brilliant Shield” realizowanej na Bałtyku.
Celem „Brilliant Shield” jest zapewnienie bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych i przestrzeni powietrznej NATO na tym akwenie, a także wzmocnienie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej wrażliwych obiektów infrastruktury krytycznej, w tym położonych na terytorium Polski. Obecność tej a wcześniej innych włoskich jednostek na Morzu Bałtyckim wpisuje się w szeroko zakrojone działania Sojuszu Północnoatlantyckiego stanowiące odpowiedź na wojnę w Ukrainie oraz rosnące napięcie na linii NATO-Rosja.
Dla włoskiej fregaty misja ta rozpoczęła się początku stycznia br., kiedy jednostka opuściła ona bazę morską w La Spezia. 13 stycznia 2024 r. okręt ten po raz pierwszy zawinął do portu wojennego w Gdyni, aby zastąpić bliźniaczą fregatę Antonio Marceglia (F 597) (Z ziemi włoskiej do Polski, czyli zmiana warty Marina Militare przy polskim wybrzeżu/ZBiAM.pl), która od lipca 2023 r., jako drugi włoski okręt, operowała na Morzu Bałtyckim w ramach operacji „Brilliant Shield”. Misja fregaty Luigi Rizzo na Bałtyku potrwa najprawdopodobniej kilka najbliższych miesięcy. W jej trakcie zdążyła ona już na początku lutego zawinąć do portu wojennego w Świnoujściu a następnie odwiedzić Kopenhagę.
Włoski FREMM, który właśnie zawinął do Gdyni, został zbudowany przez stocznie koncernu Fincantieri zlokalizowane w Ligurii. Jego kadłub powstawał w stoczni w Riva Trigoso, zaś za wodowanie, ostateczne wyposażenie oraz przeprowadzenie procesu prób morskich odpowiadała stocznia w Muggiano, gdzie przetransportowany został on na pokładzie specjalnej barki. Położenie stępki pod tę jednostkę odbyło się 5 marca 2013 r., zwodowano ją 19 grudnia 2015 r., a do służby weszła ona 20 kwietnia 2017 r.
Uzbrojenie rakietowe tego okrętu składa się z dwóch ośmiokomorowych wyrzutni pionowego startu MBDA SYLVER A50 dla rakiet przeciwlotniczych MBDA Aster 15 i Aster 30 oraz maksymalnie ośmiu pocisków przeciwokrętowych z możliwością zwalczania celów lądowych MBDA Teseo Mk2A Block 4.
Uzbrojenie artyleryjskie obejmuje pojedynczą armatę OTO Melara 127 mm/64 LW (która może strzelać podkalibrową amunicją precyzyjnego rażenia Vulcano), jedną armatę OTO Melara 76 mm/62 SR w odmianie Strales (przeznaczoną do strzelania amunicją korygowaną w locie DART) oraz dwie armaty morskie OTO Melara 25 mm/80.
Natomiast uzbrojenie przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych obejmuje dwie wyrzutnie torpedowe Eurotorp/WASS B515 przeznaczone dla lekkich torped do zwalczania okrętów podwodnych MU90 Impact. Ponadto, jednostka ta może przenosić dwa śmigłowce morskie NH90 lub jeden NH90 i drugi większy AW101.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Przypłyneli bo w Gdyni jest Bodega.Pofipcą i odpłyną