9 maja prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Joe Biden podpisał ustawę „Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act”. Ustawa ta przewiduje przekazanie broniącej się przed Rosją Ukrainie wielomiliardowej pomocy wojskowej, a także wsparcie sojuszników z Europy Środkowo-Wschodniej.
Ustawa została podpisana w tym terminie nie bez powodu ‒ tego bowiem dnia w niektórych państwach mających życzliwy stosunek do historii ZSRS (w tym zwłaszcza w Federacji Rosyjskiej) obchodzony jest mniej lub bardziej hucznie Dzień Zwycięstwa, święto ustanowione na pamiątkę kapitulacji III Rzeszy. Na Zachodzie za dzień zakończenia II wojny światowej w Europie przyjmuje się 8 maja, kiedy III Rzesza podpisała akt kapitulacji wobec Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Francji i ZSRS w kwaterze marsz. Gieorgija Żukowa w Karlhorst pod Berlinem. Odbyło się to o 22.43 czasu lokalnego, a sam akt wszedł w życie o 23.01. Według czasu moskiewskiego było to jednak o 01.01, a więc dzień później – 9 maja. Jest to więc dodatkowo symboliczny cios w rosyjską narrację historyczną, tym bardziej, że w ramach oryginalnego programu Lend-Lease (pol. pożyczka-dzierżawa) ZSRS otrzymał od Stanów Zjednoczonych znaczącą pomoc militarną i gospodarczą w ramach wspólnej walki z hitlerowskimi Niemcami i Cesarstwem Japonii. Nowa wersja Lend-Lease’u ma pomóc w obronie Ukrainy przed rosyjską agresją.
W ramach nowej ustawy Ukraina może liczyć na usprawnienie przekazywania amerykańskiego uzbrojenia, ale też pomocy humanitarnej. Waszyngton ma przy tym otrzymać gwarancję, że Ukraina w ustalonym terminie (zapewne po formalnym zakończeniu wojny) zwróci otrzymane uzbrojenie i sprzęt, które przetrwają działania wojenne, lub za nie zapłaci. Co ważne, środki przekazywane w ramach nowego pakietu mają służyć wsparciu również tych państw, które pomagają Ukrainie i Ukraińcom, przekazując broń czy wsparcie humanitarne. Dotyczy to np. Polski. Do końca miesiąca Kongres ma udostępnić administracji Bidena ok. 20 mld USD na dalszą pomoc wojskową dla Ukrainy (łączna wartość dotychczasowych amerykańskich pakietów pomocowych dla Kijowa to niemal 4 mld USD). Stosunkowo szybko powinny znaleźć się również środki na pomoc wojskową i humanitarną dla państw wspierających Ukrainę ‒ te mogą sięgać kilkunastu mld USD.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu