Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wielkie redukcje planów modernizacyjnych Australian Army

Australia w najbliższych dniach ogłosi znaczące redukcje programów modernizacji wojsk lądowych. Fot. Australian Army

21 kwietnia władze Związku Australijskiego potwierdziły, że we wnioskach zawartych w najnowszym Strategicznym Przeglądzie Obronnym zawarto plan spowolnienia i redukcji procesu rozwoju Australian Army.

Według premiera Związku Australijskiego Anthony'ego Albanese, odwołany zostanie zakup drugiego dywizjonu 155 mm armatohaubic samobieżnych AS9 Huntsman (lokalna odmiana Hanwha K9A1 Thunder), co spowoduje redukcję docelowego zamówienia z prawdopodobnie 54 do zaledwie 30 dział (na dostawę których już podpisano umowę). Rozważano nawet zwiększenie zamówienia ponad dwa dywizjony, ale plany te są już nieaktualne. Jeszcze większa redukcja czeka program Land 400 Phase 3, tj. zakup 450 (lub 467) gąsienicowych bojowych wozów piechoty i innych pojazdów na tym samym podwoziu. Redukcje zapowiadano już jakiś czas temu, przy czym w najgorszym dla Australian Army razie pojazdów, które miały zastąpić stare gąsienicowe transportery M113, miało być ok. 300. Tymczasem Canberra zamierza zamówić ich zaledwie... 129. Umożliwi to przezbrojenie zaledwie jednego batalionu zmechanizowanego. W praktyce oznacza to, że konkurujące w postępowaniu firmy, niemiecki Rheinmetall AG (oferuje bwp Lynx KF41) i południowokoreańska Hanwha Aerospace (z AS21 Redback), będą musiały złożyć nowe oferty. Zaoszczędzone środki mają pozwolić na zwiększenie finansowania projektów związanych z wojną na morzu, w powietrzu, w cyberprzestrzeni i w kosmosie. Australian Army nie zostanie zupełnie bez wsparcia, bowiem otrzyma dodatkowe środki na zakup systemów GMLRS/ATACMS z wyrzutniami M142 HIMARS.

Sam australijski Strategiczny Przegląd Obronny zostanie ujawniony prawdopodobnie przed ANZAC Day (wspólne australijsko-nowozelandzkie święto obchodzone 25 kwietnia ku pamięci poległych żołnierzy obu państw). Na razie wiadomo jedynie, że plany modernizacyjne Sił Zbrojnych Związku Australijskiego na okres po 2020 r. już są niedofinansowane ‒ niezbędne na realizację wszystkich zadań środki są zbyt małe o 24%, zaś w ciągu dekady niedobory środków finansowych mają sięgać nawet 42 mld AUD! Oznacza to konieczność redukcji lub pełnej rezygnacji z niektórych zadań modernizacyjnych, uznanych za mniej priorytetowe. W przypadku Australii za takowe uznano zdolności związane z walką na lądzie.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc