5 listopada Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu kontraktu ze stocznią General Dynamics Electric Boat w Groton w stanie Connecticut na budowę dwóch pierwszych strategicznych okrętów podwodnych z napędem jądrowym typu Columbia.
Umowa ma wartość 9,474 mld dolarów i ma zostać zrealizowana do kwietnia 2030 r. W jej ramach firma ma zbudować i przetestować jednostkę prototypową Columbia (SSBN 826) i pierwszą seryjną Wisconsin (SSBN 827). Kontrakt obejmuje też dodatkowe prace projektowe, skoordynowane zakupy materiałów i podzespołów. Produkcja pierwszego SSBN-a rozpocznie się w roku budżetowym 2021, kolejnego w 2024. Kontrakt zawiera finansowanie z funduszu National Sea-Based Deterrence Fund - 545,2 mln dolarów w bieżącym roku budżetowym i dalsze 19,9 mln w przyszłym. Columbia ma być gotowa do 2027 r., bliźniak trzy lata później.
Montaż jednostek będzie prowadzony w stoczni w Groton. Ponad 78% prac zrealizuje jednak należąca do koncernu stocznia w Quonset Point w stanie Rhode Island. Powstaną tam cztery z sześciu superbloków kadłubowych każdego okrętu, które później barkami będą dostarczane do Groton w celu scalenia. Obecnie prace projektowe zostały zakończone na poziomie 90% całej konstrukcji, a dodatkowo rozpoczęto już produkcję pierwszych podzespołów do budowy prototypowej Columbii.
Atomowe okręty podwodne typu Columbia mają wypierać pod wodą niemal 21 000 ton i będą mieć 171 m długości i 13 m szerokości. Etatowa załoga ma składać się z 155 osób, a zasadniczym uzbrojeniem będzie 16 pocisków balistycznych UGM-133A Trident D5. Ze względu na bliskie relacje z Wielką Brytanią, część komponentów okrętów (m.in. moduły z wyrzutniami pocisków Trident D5 będą wspólne z brytyjskimi jednostkami typu Dreadnought). US Navy ma zamówić 12 okrętów, które pozwolą zastąpić 14 jednostek typu Ohio. Ich zasadniczym zadaniem będą patrole w systemie odstraszania nuklearnego Stanów Zjednoczonych Ameryki.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
US Navy rzuca wyzwanie FR i ChRL
Czy to aby nie pomyłka ? Reszta świata pakuje po 20+ rakiet na okręt. Z DRUGIEJ strony, kto bogatemu zabroni??