Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik

US Navy zamawia dwa pierwsze SSBN-y typu Columbia

Wizja artystyczna okrętu podwodnego typu Columbia. Fot. US Navy

5 listopada Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu kontraktu ze stocznią General Dynamics Electric Boat w Groton w stanie Connecticut na budowę dwóch pierwszych strategicznych okrętów podwodnych z napędem jądrowym typu Columbia.

Umowa ma wartość 9,474 mld dolarów i ma zostać zrealizowana do kwietnia 2030 r. W jej ramach firma ma zbudować i przetestować jednostkę prototypową Columbia (SSBN 826) i pierwszą seryjną Wisconsin (SSBN 827). Kontrakt obejmuje też dodatkowe prace projektowe, skoordynowane zakupy materiałów i podzespołów. Produkcja pierwszego SSBN-a rozpocznie się w roku budżetowym 2021, kolejnego w 2024. Kontrakt zawiera finansowanie z funduszu National Sea-Based Deterrence Fund - 545,2 mln dolarów w bieżącym roku budżetowym i dalsze 19,9 mln w przyszłym. Columbia ma być gotowa do 2027 r., bliźniak trzy lata później.

Montaż jednostek będzie prowadzony w stoczni w Groton. Ponad 78% prac zrealizuje jednak należąca do koncernu stocznia w Quonset Point w stanie Rhode Island. Powstaną tam cztery z sześciu superbloków kadłubowych każdego okrętu, które później barkami będą dostarczane do Groton w celu scalenia. Obecnie prace projektowe zostały zakończone na poziomie 90% całej konstrukcji, a dodatkowo rozpoczęto już produkcję pierwszych podzespołów do budowy prototypowej Columbii.

Atomowe okręty podwodne typu Columbia mają wypierać pod wodą niemal 21 000 ton i będą mieć 171 m długości i 13 m szerokości. Etatowa załoga ma składać się z 155 osób, a zasadniczym uzbrojeniem będzie 16 pocisków balistycznych UGM-133A Trident D5. Ze względu na bliskie relacje z Wielką Brytanią, część komponentów okrętów (m.in. moduły z wyrzutniami pocisków Trident D5 będą wspólne z brytyjskimi jednostkami typu Dreadnought). US Navy ma zamówić 12 okrętów, które pozwolą zastąpić 14 jednostek typu Ohio. Ich zasadniczym zadaniem będą patrole w systemie odstraszania nuklearnego Stanów Zjednoczonych Ameryki.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

One comment on “US Navy zamawia dwa pierwsze SSBN-y typu Columbia”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc