Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowy Wisconsin dołączy do US Navy

US Navy

28 października Sekretarz Marynarki Stanów Zjednoczonych ogłosił nazwę drugiego balistycznego okrętu podwodnego typu Columbia – po wejściu do służby będzie nazywać się USS Wisconsin (SSBN 827).

Powyższa informacja oznacza, że po raz trzeci w historii US Navy, w szeregach floty pojawi się okręt noszący nazwę na cześć stanu Wisconsin. Pierwsza jednostka była pancernikiem typu Illinois, który wszedł do służby w 1901 roku i pełnił ją do 1920 roku. Ostatecznie został złomowany w 1921 roku. Drugi USS Wisconsin był pancernikiem typu Iowa, który wszedł do służby w 1944 roku. Do końca II wojny światowej pełnił zadania na Oceanie Spokojnym, gdzie eskortował lotniskowce i brał udział w ostrzale Japonii. Został wycofany ze służby w 1948 roku i odstawiony do rezerwy. W 1951 roku został rozkonserwowany i skierowany do działań bojowych na wodach koreańskich, a po zakończeniu wojny pełnił służbę do 1958 roku. W rezerwie pozostał aż do 1988 roku – w tym czasie przeszedł rozległą modernizację pozwalającą na przygotowanie pancernika do działań na rakietowym polu walki. Po irackiej inwazji na Kuwejt USS Wisconsin został skierowany do Zatoki Perskiej, gdzie wziął intensywny udział w walkach – z jego pokładu odpalono 24 pociski manewrujące Tomahawk, a dodatkowo artyleria główna wystrzeliła 319 pocisków, a dodatkowo 881 sztuk wystrzeliła artyleria 127 mm. Po raz trzeci został wycofany pod koniec 1991 roku i odstawiony do rezerwy. Ostatecznie skreślono z listy okrętów w 2006 roku – po tym został okrętem-muzeum w Norfolk.

Obecnie prowadzone są pierwsze prace związane z budową komponentów przeznaczonych do prototypowego okrętu, który ma otrzymać w przyszłości nazwę USS Columbia. Długofalowe plany US Navy zakładają budowę dwunastu jednostek.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc