Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Tureckie zasobniki optoelektroniczne zintegrowane z JF-17 Thunder

Zasobniki ASELPOD zostały zintegrowane z samolotami JF-17 Thunder. Co ciekawe Aslesan prezentował urządzenie także w czasie XXX edycji MSPO w Kielcach. Fot. Łukasz Pacholski

23 października w mediach społecznościowych pojawiły się pierwsze zdjęcia wielozadaniowych samolotów bojowych JF-17 Thunder należących do Sił Powietrznych Nigerii przenoszących optoelektroniczne zasobniki obserwacyjno-celownicze ASELPOD produkowane przez turecki Aselsan.


Nigeria odebrała trzy samoloty tego typu w maju 2021 roku. Stanowią obecnie najnowocześniejszy element lotnictwa wojskowego. Jak się okazuje, maszyny zostały zintegrowane z tureckimi zasobnikami oraz są zdolne do przenoszenia 226 kg bomb kierowanych wiązką laserową – dotychczas źródło dostawcy tych ostatnich nie zostało podane do informacji publicznej. Co ciekawe, dyskusja ujawniła, że turecki przemysł nie tylko wspiera lotnictwo Nigerii – zasobniki ASELPOD przeszły także proces integracji w lotnictwie wojskowym Pakistanu (JF-17 Thunder Block 2). Konstrukcja firmy Aselsan pokonała w rywalizacji chiński odpowiednik WMD-7.

Jak wskazuje producent, zasobniki optoelektroniczne ASELPOD są oferowane dla różnych platform latających. W przypadku Sił Powietrznych Turcji, przeszły integrację z wielozadaniowymi samolotami bojowymi Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon oraz McDonnell-Douglas F-4 Phantom II. Zasobnik może pełnić zadania celownicze, w tym wskazywanie celu poprzez zainstalowany wskaźnik laserowy, a także obserwacyjno-rozpoznawcze. Dotychczas Aslesan nie chwalił się eksportem systemu poza granice Turcji.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Tureckie zasobniki optoelektroniczne zintegrowane z JF-17 Thunder”

  1. Ciekawe czy byłaby możliwość zakupu przez Zachód dla Ukrainy JF-17 Thunder a może nawet bardziej HAL Tejas?

    Oba to połączenie techniki wschodniej i zachodniej w tym uzbrojenia i mogłyby się dobrze sprawdzić w tej wojnie, a nie być z kolei bardzo drogie.

    Podejrzewam że Chiny i Rosja (a może nawet Zachód?), mogłyby blokować sprzedaż z uwagi na ich technologię

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc