Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Turecki śmigłowcowiec współpracuje z lotnictwem

Marynarka Wojenna Turcji

Między innymi na wodach Morza Marmara trwa ostatni etap prób zdawczo-odbiorczych przyszłego okrętu flagowego Marynarki Wojennej Republiki Turcji (Türk Deniz Kuvvetleri – TDK), uniwersalnego okrętu desantowego z ciągłym pokładem lotniczym Anadolu (L 400).

18 listopada na jego pokładzie po raz pierwszy przeprowadzono operacje lotnicze z wykorzystaniem dwóch śmigłowców. Pierwszy, na stanowisku nr 6 na samej rufie, wylądował śmigłowiec bojowy Bell AH-1W Super Cobra (numer boczny TCB 80) wkrótce po nim na miejscu nr 5 wylądował śmigłowiec do zwalczania okrętów podwodnych Lockheed Martin SH-60B Seahawk (o numerze bocznym TCB 52).

Jest to drugi istotny krok milowy zrealizowany w trakcie prób morskich. Pierwszym była próba za i wyładunku czołgu podstawowego Otokatr Altay na pełnym morzu. Czołg na pokład dostarczony został na pokładzie barki desantowej typu LCM-1E o numerze burtowym C 301 (jednej z tych które trafią docelowo na pokład Anadolu). Po zjechaniu na pokład ładunkowy wykonał kilka obrotów wokół własnej osi po czym powrócił na pokład barki. Tym samym dwie (z trzech) najważniejsze próby, związane z bezpośrednim przeznaczeniem okrętu zostały wykonane z pełnym sukcesem.

Ostatnim sprawdzianem, który jednak przeprowadzony zostanie już po włączeniu Anadolu do składu TDK. Chodzi mianowicie o próby z bezpilotowcami bojowymi (UCAV – Unmanned Combat Air Vehicle) Baykar Bayraktar TB-3. Maszyny te będący powiększonymi krewnymi doskonale znanych Bayraktarów TB-2 (które zakupiła także Polska), zaprojektowane zostały specjalnie z myślą o operowaniu z pokładu Anadolu. Było to efektem włączenia Turcji na listę sankcji CAATSA (Countering America’s Adversaries Trough Sanctions Act) co doprowadziło do wyrzucenia w 2019 roku tego kraju z programu F-35. A właśnie samoloty typu F-35B Lightning II miały stanowić główny oręż lotniczy nowego okrętu. Obecnie w firmie Baykar trwają pracę nad prototypowym TB-3 jego oblot planowany jest jeszcze w tym roku.

Docelowo na pokładzie tureckiego okrętu flagowego stacjonować będzie nawet 50 Bayraktarów, tym samym okręt ten stanie się pierwszym na świecie lotniskowcem dla bezzałogowców, i to nie rozpoznawczych, ale stricte bojowych. Na jego pokładzie stacjonować mają także dwa inne aparaty, w tym: Baykar Bayraktar Kızılelma o napędzie odrzutowym, skonstruowany z wykorzystaniem technik stealth, a przeznaczony do zapewnienia osłony powietrznej macierzystej jednostki oraz innych, znajdujących się w bezpośredniej bliskości. Drugim ma być śmigłowiec bojowy TAI T629.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc