Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy zestaw Bayraktarów trafił do Polski

Fot. MON

28 października w 12. Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu odbyła się uroczystość prezentacji pierwszego zestawu bezzałogowych aparatów latających Bayraktar TB2 zamówionych przez Ministerstwo Obrony Narodowej.


W powyższej uroczystości wziął udział wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak. Jak wskazał w swojej wypowiedzi – dziś odtwarzamy jednostki Wojska Polskiego. Wzmacniamy siły Wojska Polskiego. Pierwsze Bayraktary są już w 12 Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych. Przeszkoleni są żołnierze, którzy odbyli kurs w Turcji. Są zmotywowani do tego, żeby stać na straży bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej. Ważne jest, że nasze możliwości obronne wzrastają poprzez wykorzystanie właśnie dronów Bayraktar. Oprócz samych bezpilotowców mamy także zamówione, dostarczone radary, stacje kontroli. Jesteśmy przygotowani do tego, żeby przeprowadzać serwis tych maszyn.

Październikowe wydarzenie było kolejnym związanym z realizacją umowy z 24 maja 2021 roku – we wrześniu (w Turcji) zakończono proces szkolenia pierwszej grupy personelu 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w obsłudze systemu. Łącznie Polska zamówiła cztery zestawy (24 TB2 wraz ze stacjami radiolokacyjnymi Leonardo Osprey 30, optoelektronicznymi głowicami obserwacyjnymi MX-15 EO/IR czy zestawem uzbrojenia podwieszanego). Ich dostawy mają zostać zakończone w 2024 roku. Dodatkowo wykonawca dokona transferu technologii przeznaczonej do utworzenia na terenie kraju lokalnego centrum obsługi w zakresie serwisu i napraw. Polska jest pierwszym eksportowym użytkownikiem systemu spośród państw NATO – dotychczas globalna flota zrealizowała nalot przekraczający 500 tys. godzin, wiele z nich w trakcie działań bojowych.

Pierwsza dostawa objęła sześć bezzałogowców wraz z trzema mobilnymi stacjami kontroli oraz niezbędnym pakietem obsługowym. Jak wskazał Mariusz Błaszczak - gotowość bojowa to jest kwestia dni, tak żebyśmy mogli już wprowadzić Bayraktary do naszego systemu obronnego RP. Podczas mojej ostatniej wizyty, tu właśnie w 12 Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych, pytałem dowódcę, jak przebiega proces przygotowania - zarówno jeżeli chodzi o miejsce, jak i jeśli chodzi o ludzi. Pan pułkownik meldował, że wszystko jest na dobrej drodze. Przed chwilą mogłem się przekonać, że rzeczywiście mamy już wszystko przygotowane do tego, żeby rozpocząć działalność związaną z zapewnieniem bezpieczeństwa RP. Dynamicznie wzmacniamy zdolności obronne RP, rozwijamy Wojsko Polskie.

Zakup systemu Bayraktar TB2 to element procesu modernizacji i rozbudowy potencjału Wojska Polskiego w zakresie bezzałogowych platform latających. W październiku warto odnotować podpisanie umowy leasingu pojedynczego zestawu amerykańskich MQ-9A Reaper. Dodatkowo Agencja Uzbrojenia prowadzi postępowanie przetargowe w sprawie zakupu systemów Albatros oraz Gryf.

Teldat
reklama Leonardo
reklama BMS
reklama Leonardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc