Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Turecki AUSV

W Turcji rozpoczęto produkcję bezzałogowych, uzbrojonych, pojazdów nawodnych ULAQ. Fot. Ares Shipyard

12 sierpnia rozpoczęto seryjną produkcję bezzałogowego, uzbrojonego pojazdu nawodnego (AUSV) znanego pod nazwą ULAQ. Jest to pierwsza tego typu konstrukcja zaprojektowana i zbudowana całkowicie w oparciu o przemysł turecki.

Powstają one w stoczni Ares w Antalyi, która wg. zapewnień jej dyrektora jest w stanie budować do 50 jednostek rocznie. Sam projekt opracowany został wspólnie przez inżynierów ze wspomnianej już stoczni oraz ich partnerów z, mającej swoją siedzibę w Ankarze, firmy Mateksan Defense Industry Inc. Prace nad przyszłym ULAQ’em zainicjowano w drugiej połowie 2018 roku i zakończono w sierpniu 2020 roku. Prototypową jednostkę zwodowano z kolei 12 lutego 2021 roku. Jego wykonany z materiałów kompozytowych kadłub mierzy 11 m długości, a ładowność wynosi ponad 2000 kg. Jednostka ma zasięg 216 mil morskich i prędkość maksymalną 35 węzłów. Może operować przy stanie morza 5 tj. przy falach osiągających wysokość 2,5 – 4 m. AUSV wyposażony jest w systemy obserwacji technicznej (pracujący w paśmie I/J radar produkcji Simrad) oraz wizualnej (głowica E/O FLIR 380HD) a także w łączność utajnioną oraz systemy uniemożliwiające zakłócanie pracy systemu GPS. Bezzałogowiec może operować w jednym z trzech predefiniowanych trybów: zdalnie sterowanym w oparciu o transmisję radiową, zdalnie sterowanym z wykorzystaniem łącza satelitarnego, a także całkowicie autonomicznym. W tym ostatnim trybie komputer pokładowy analizuje dane pozyskane z pokładowych czujników by zapewnić manewrowanie zgodne z aktualnie obowiązującymi prawidłami morskimi. Bez względu na wykorzystywany tryb pracy operator ma zawsze kontrolę nad przenoszonym uzbrojeniem.

Konstrukcja ULAQ jest modułowa zatem może być dostosowany do wymagań zamawiającego. Producent przewiduje następujące konfiguracje swojego bezzałogowca: ULAQ Surface Combat (2 pociski L-UMTAS oraz cztery Cirit), ULAQ ISR & EW (nieuzbrojona z dodatkowym wyposażeniem specjalnym), ULAQ ASW (2 torpedy lekkie Orka i 12 boi sonarowych), ULAQ MCMV (wyposażenie do wykrywania i zwalczania min morskich) oraz ULAQ FiFi (cywilna odmiana przeznaczona do zwalczania pożarów). Uzbrojenie strzeleckie stanowi natomiast zdalnie sterowane stanowisko (RWS) Koralp z WKM M2HB kal. 12,7 mm (z zapasem 500 sztuk amunicji) produkcji koncernu Best Grup.

ULAQ jest pierwszą na świecie bezzałogową jednostką pływającą, która wykorzystała uzbrojenie rakietowe do porażenia celu nawodnego z wykorzystaniem pocisku Cirit (produkcji koncernu Roketsan). Zdarzenie to miało miejsce w trakcie ćwiczeń pk. „Denizkurdu 2021” (pol. Wilk Morski). Odbywały się one w okresie 25.05 – 06.06.2021 roku na wodach Morza Egejskiego i wschodniej części Morza Śródziemnego. Pocisk ten ma kaliber 70 mm i wyposażony jest w półaktywny laserowy układ naprowadzania. Stanowi on uzbrojenie m.in. tureckich śmigłowców szturmowych T-129 ATAK oraz AH-1 Cobra. Podobnie jak pociski systemu RIM-116 RAM, Cirit jest stabilizowany w locie poprzez obrót wokół własnej osi. Sam pocisk ma masę 15 kg z których 3 kg przypadają na wielozadaniową głowicę bojową (MPW), która może razić lekko opancerzone cele, siłę żywą a także infrastrukturę. Efektywny zasięg pocisków to 8 km, wówczas też zapewnione jest pewne trafienie celu o wymiarach 3 x 3 m.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc