12 lipca ze stoczni Naval Group w Cherbourgu, na pierwsze próby morskie wyszedł atomowy okręt podwodny Tourville. To trzecia jednostka typu Suffren, powstającego w ramach programu Barracuda.
Testy odbyły się u wybrzeży Cherbourga. Celem tych prób była stopniowa weryfikacja wszystkich możliwości technicznych i operacyjnych okrętu. Będą one kontynuowane do czasu dostarczenia go francuskiej Marine nationale. Kolejny etap odbędzie się w oparciu o Brest, a końcowy, już na Morzu Śródziemnym, o bazę w Tulonie. Zanim okręt wyszedł w morze, zakończono próby reaktora jądrowego. Jego odbiór nastąpił w kwietniu bieżącego roku.
Szturmowy okręt podwodny z napędem jądrowym SNA Tourville (S 637; sous-marin nucléaire d’attaque), to trzecia jednostka typu Barracuda (znanego też od nazwy prototypu jako Suffren). Wytoczenie z hali produkcyjnej stoczni odbyło się 20 lipca 2023 roku.
Pierwszy okręt podwodny tej serii, Suffren, został dostarczony w listopadzie 2020 roku. Do tzw. aktywnej służby wszedł w czerwcu 2022 roku, a swój pierwszy rejs operacyjny zakończył w styczniu 2023 roku. Druga jednostka – Duguay-Trouin – została dostarczona w sierpniu 2023 i została oddana do użytku w kwietniu 2024 roku. Warto zauważyć, że po dopuszczeniu Tourville do aktywnej służby, francuska marynarka wojenna będzie eksploatować więcej okrętów podwodnych typu Suffren niż jednostek poprzedniej, pierwszej generacji typu Rubis.
Naval Group ma dostarczyć cztery pierwsze SNA typu Suffren do 2026 roku. Obecnie w budowie, na różnych etapach ukończenia, znajdują się przyszłe De Grasse, Rubis i Casabianca. Ich dostawy będą rozłożone w tempie jeden okręt co dwa lata, do 2030 roku. Jednostki typu Suffren (Barracuda) mają służyć co najmniej do 2060 roku.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu