Błażej Bierczyński
Wśród blisko 70 stoisk znalazły się ekspozycje niemal wszystkich podmiotów zaangażowanych w procesy logistyczne. Z jednej strony odwiedzający targi przedstawiciele poszczególnych służb mundurowych mogli zapoznać się z trendami i nowościami technicznymi, najnowszą ofertą producentów czy dystrybutorów. Ci zaś mieli niepowtarzalną okazję, by zaprezentować asortyment i usługi nie tylko osobom odpowiedzialnym za zamówienia, ale również żołnierzom czy funkcjonariuszom, którzy z pewnych rozwiązań mogą korzystać we własnym zakresie lub ich zastosowanie rekomendować przełożonym. Jednocześnie prezentacje przeprowadzały również same służby mundurowe, jako że wśród zwiedzających nie brakowało pasjonatów militariów i wojskowości, w tym uczniów klas mundurowych, czy organizacji proobronnych, którzy mogli poznać szczegóły dotyczące rekrutacji, wymagań i przebiegu służby, czy ścieżki kariery.
Oferta skierowana do służb mundurowych obfitowała m.in. w nowości w dziedzinie termografii (do szerokiego zastosowania np. przez Policję, Straż Pożarną czy Straż Graniczną), w tym urządzeń instalowanych na pokładach bezzałogowych statków powietrznych. Wśród prezentowanych rozwiązań znalazły się też te służące efektywnej komunikacji na polu walki lub w czasie działań o charakterze „low-profile”. Elektronikę uzupełniały urządzenia służące ratowaniu ludzkiego życia i zdrowia, o gabarytach i właściwościach pozwalających na ich stosowanie nie tylko „na tyłach”, ale także, niejednokrotnie, w ekstremalnych warunkach strefy bezpośrednich działań. Targi Logistyki Służb Mundurowych, zgodnie z nazwą, nie mogłyby się obejść bez oferty producentów umundurowania, a także materiałów przeznaczonych do ich produkcji, począwszy od nici, a na gotowych tkaninach skończywszy. Nie zabrakło także dystrybutorów wyposażenia indywidualnego i specjalnego, w tym obuwia czy odzieży zgodnej z wysokimi wymaganiami użytkowników, wynikających ze specyfiki służby i trudnych warunków.
Goście TLSM, szczególnie ci „spoza branży”, odwiedzając kolejne stoiska, mogli przekonać się, ile elementów składa się na logistykę jednostki wojska czy policji – uzbrojenie, wyposażenie, wyżywienie pojedynczego żołnierza lub funkcjonariusza. Obok ekspozycji, gdzie prezentowano aparaty bezzałogowe, systemy łączności, kamizelki taktyczne i hełmy balistyczne, bieliznę odporną na wysokie temperatury, ogień i uszkodzenia mechaniczne, znalazły się także stoiska z rozwiązaniami m.in. dla wojskowych kuchni, zaawansowane systemy magazynowania i transportu, środki higieny, monitoringu, oprogramowanie komputerowe, a także z ofertą wsparcia eksploatacji sprzętu.
Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się ekspozycje poszczególnych służb mundurowych. Przykładowo, na stoisku Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej z Celestynowa na gości targów czekali specjaliści w dziedzinie medycyny pola walki, związanej nie tylko z ratowaniem życia ludzkiego, ale również czworonożnych towarzyszy broni. W Celestynowie realizowany jest bowiem Kurs Szkolenia Przewodników i Tresury Psów Służbowych, gdzie zwierzęta przygotowywane są do: wykrywania narkotyków, broni, materiałów wybuchowych, poszukiwania osób ściganych lub zaginionych.
Zainteresowanie wzbudzało stoisko Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych MON, gdzie zaprezentowano narzędzia szkoleniowe dla pilotów śmigłowców, udostępnione zwiedzającym do przetestowania i sprawdzenia własnych umiejętności awiacyjnych. Tuż obok, w ramach ekspozycji Centrum Szkolenia Logistyki z Grudziądza, goście TLSM mogli obejrzeć z bliska mechanizm armaty Mk44 Bushmaster II, stanowiącej uzbrojenie kbwp Rosomak, czy elementy silnika pojazdu. Pojazdy, mundury i wyposażenie zaprezentowali także strażacy z Wojewódzkiej Komendy Straży Pożarnej w Łodzi, funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi i łódzkiej Izby Celnej.
Choć wiele rozmów (w tym net-workingowych) toczono na stoiskach i w przestrzeni targowych alejek, w ramach IV TLSM obyła się także oficjalna, podzielona na trzy części, debata „Innowacje dla bezpieczeństwa. Nauka – biznes – służby mundurowe”. Wzięli w niej udział przedstawiciele służb mundurowych, producentów, dystrybutorów i świata nauki. Debatę poświęcono obustronnym doświadczeniom we współpracy „mundurowych” i dostawców usług i produktów, zaletom oraz wadom oferowanych obecnie rozwiązań, jak i zasadom, według których odbywają się przetargi oraz innowacjom, których potrzebują służby mundurowe, a które są w stanie dostarczyć naukowcy i firmy produkcyjne. Tuż po debacie odbył się, kończący pierwszy dzień IV TLSM, pokaz mody odzieży służbowej.
Drugi dzień upłynął pod hasłem „Na ratunek”, czyli pod znakiem pokazów dynamicznych i innych wydarzeń zorganizowanych z myślą o szerokiej publiczności, która zgromadziła się na parkingu przed budynkiem Expo Łódź. Odbył się tam m.in. pokaz ratownictwa wysokościowego i medycznego w wypadku komunikacyjnym, przeprowadzony przez łódzkich strażaków. Zatrzymanie i obezwładnienie przestępcy, w tym pokaz walki policyjną pałką (tonfą), zademonstrowali funkcjonariusze KWP w Łodzi z oddziału prewencji. Szkolenie z udzielania pierwszej pomocy zachęciło wielu z przybyłych gości targów do oddania krwi w specjalnym punkcie Wojewódzkiego Centrum Krwiodawstwa w Łodzi.
W trakcie IV TLSM przyznano dwie nagrody i dwa wyróżnienia w konkursie „Lider Zaopatrzenia Służb Mundurowych”. W kategorii „Wdrożony produkt, usługa lub technologia” nagrodzono firmę Alfa-System Sp. z o.o. za Punkt Kontroli Bezpieczeństwa Skaner RTG – Model XIS-5335S. BMF – Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego wyróżniono zaś za pojazd elektryczny VELEX X1. Natomiast w kategorii „Opracowany produkt, usługa lub technologia” nagrodzono firmę Atos Sp. z o.o. za system ochrony Twierdza X, zabezpieczający przed rażeniem materiałami wybuchowymi i atakiem przy użyciu broni strzeleckiej. Wyróżnienie w tej samej kategorii ponownie otrzymało BMF, tym razem za odporny na trudne warunki użytkowania radiotelefon z funkcją smartfona – Runbo H1.
Fotografie w artykule: Błażej Bierczyński.
[cycloneslider id="targi-logistyki"]
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu