7 marca Państwowy Wojskowo-Przemysłowy Komitet Republiki Białoruś poinformował o przeprowadzeniu kolejnych poligonowych strzelań białoruskich rakietowych pocisków przeciwlotniczych średniego zasięgu 9M318, opracowanych jako uzbrojenie modernizowanych rakietowych systemów przeciwlotniczych Buk-MB2. Przy okazji opublikowano nagranie wideo z poligonu.
Państwowy Wojskowo-Przemysłowy Komitet Republiki Białoruś (Gosudarstwiennyj wojenno-promyszlennyj komitiet Riespubliki Biełarusʹ, czyli tzw. Goskomwojenprom) ujawnił, że ukończono badania wstępne przeciwlotniczego pocisku rakietowego 9M318, opracowanego przez białoruski przemysł z myślą o zastosowaniu w rakietowym systemie przeciwlotniczym Buk-MB2. Ten z kolei jest modernizacją systemu 9K37 Buk-M1, oryginalnie uzbrojonego w pociski rakietowe 9M38M1. System Buk-MB2 z nowymi pociskami 9M318 ma zasięg rażenia zwiększony do 70 km, czyli dwukrotnie więcej niż w Buk-M1 (35 km).
W trakcie niedawno przeprowadzonych strzelań zwalczano małogabarytowe cele powietrzne z napędem odrzutowym. Goskomwojenprom nie podał lokalizacji poligonu, ale nagranie wideo jednoznacznie wskazuje, że nie była to Białoruś, ale najprawdopodobniej Azerbejdżan, który najwyraźniej zamówił i sfinansował rozwój systemu Buk-MB2. Azerbejdżan już jest użytkownikiem systemu Buk-MB, czyli poprzedniej białoruskiej modernizacji systemu Buk-M1, polegającej na pełnym ucyfrowieniu elektroniki systemu i przystosowaniu go do strzelania rosyjskimi pociskami przeciwlotniczymi 9M317 z systemu 9K317 Buk-M2. Pociski 9M318 i projekt modernizacji Buka-MB/MB2 przygotowało mińskie OKB TSP.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu