Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Skyranger 30 dla duńskich Hæren

Ministerstwo Obrony Królestwa Danii kupuje wieże Skyranger 30, które zostaną zintegrowane z kołowymi transporterami opancerzonymi Piranha V. Fot. Andrzej Kiński

27 września duńska Agencja Zakupów Obronnych i Logistyki (Forsvarets Materiel -og Indkøbsstyrelse, FMI) zawarła z grupą przemysłową Rheinmetall AG kontrakt na dostawę wież 30 mm artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych Skyranger 30.

Strony reprezentowali szef FMI, gen. broni Per Pugholm Olsen i dyrektor generalny Rheinmetall Air Defence Oliver Dürr. Na mocy kontraktu Rheinmetall AG, a w praktyce Rheinmetall Air Defence, dostarczy duńskim wojskom lądowym 16 wież artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych Skyranger 30. Dania zapłaci za nie nieujawnioną kwotę, wiadomo jednak, że będzie to trzycyfrowa suma w milionach EUR, ale bliższa niższym wartościom. Ponadto kontrakt obejmuje integrację wież z kołowymi transporterami opancerzonymi Piranha V w układzie 8×8, zakupionymi w odrębnym postępowaniu. Równolegle rząd Królestwa Danii zamówił amunicję z programowalnym rozcaleniem do 30 mm armat KCE-ABM, o wartości „dwucyfrowej w mln EUR”, ponownie bliżej dolnej granicy. Prototyp zostanie dostarczony pod koniec 2026 r., zaś dostawy zestawów seryjnych przewidywane są na lata 2027‒2028. Zgodnie z komunikatem FMI, zestawy Skyranger 30 mają wspierać jednostki wojsk lądowych, w tym osłaniać stanowiska dowodzenia i jednostki bojowe do szczebla brygady, w zakresie ochrony przed środkami napadu powietrznego. Dzięki integracji z pozostałymi elementami systemu przeciwlotniczego Sił Zbrojnych Królestwa Danii, Skyrangery 30 stanowić będą ważny element zintegrowanej, wielowarstwowej obrony kraju przed atakami z powietrza.

Umowę ze strony Rheinmetall AG podpisał dyrektor generalny Rheinmetall Air Defence Oliver Dürr, zaś z ramienia duńskiego resortu obrony, szef FMI, gen. broni Per Pugholm Olsen. Fot. FMI

Generał broni Per Pughom Olsen stwierdził, że Zawarcie tej umowy jest ważnym krokiem na drodze do zbudowania obrony przeciwlotniczej brygady, z kolei jest niezbędnym elementem prac nad doprowadzeniem brygady do pełnej gotowości operacyjnej. Dodał również, że Wybór wieży Skyranger i jej uzbrojenia został dokonany w ścisłej współpracy z kolegami z Dowództwa Obrony. Z kolei Oliver Dürr wyraził wdzięczność wobec Danii za to, że Jako kolejny kontrahent z NATO zaufała systemowi Skyranger 30. Dodał, że firma ma powody do radości, mogąc „zintegrować system Skyranger z kolejną platformą”, co wg niego stanowi podkreślenie modułowości systemu.

Nie wiadomo nadal, jakie opcjonalne wyposażenie i uzbrojenie wybrała Dania. Według producenta, do wyboru jest uzbrojenie rakietowe (np. pociski SkyKnight o zasięgu do 10 km ‒ na wieży można zamontować podwójną wyrzutnię tych rakiet, Mistral 3 bądź Stinger) czy laserowe (o mocy do 20 kW; w przyszłości 50 kW, a nawet 100 kW). Na wieży można zamontować również dwa różne typy systemów radiolokacyjnych, odpowiedzialnych za wykrywanie i śledzenie celów. Bogaty wybór uzbrojenia i wyposażenia zapewniać ma, wg producenta, skuteczne i efektywne kosztowo zwalczanie różnorodnych celów.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc