27 września duńska Agencja Zakupów Obronnych i Logistyki (Forsvarets Materiel -og Indkøbsstyrelse, FMI) zawarła z grupą przemysłową Rheinmetall AG kontrakt na dostawę wież 30 mm artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych Skyranger 30.
Strony reprezentowali szef FMI, gen. broni Per Pugholm Olsen i dyrektor generalny Rheinmetall Air Defence Oliver Dürr. Na mocy kontraktu Rheinmetall AG, a w praktyce Rheinmetall Air Defence, dostarczy duńskim wojskom lądowym 16 wież artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych Skyranger 30. Dania zapłaci za nie nieujawnioną kwotę, wiadomo jednak, że będzie to trzycyfrowa suma w milionach EUR, ale bliższa niższym wartościom. Ponadto kontrakt obejmuje integrację wież z kołowymi transporterami opancerzonymi Piranha V w układzie 8×8, zakupionymi w odrębnym postępowaniu. Równolegle rząd Królestwa Danii zamówił amunicję z programowalnym rozcaleniem do 30 mm armat KCE-ABM, o wartości „dwucyfrowej w mln EUR”, ponownie bliżej dolnej granicy. Prototyp zostanie dostarczony pod koniec 2026 r., zaś dostawy zestawów seryjnych przewidywane są na lata 2027‒2028. Zgodnie z komunikatem FMI, zestawy Skyranger 30 mają wspierać jednostki wojsk lądowych, w tym osłaniać stanowiska dowodzenia i jednostki bojowe do szczebla brygady, w zakresie ochrony przed środkami napadu powietrznego. Dzięki integracji z pozostałymi elementami systemu przeciwlotniczego Sił Zbrojnych Królestwa Danii, Skyrangery 30 stanowić będą ważny element zintegrowanej, wielowarstwowej obrony kraju przed atakami z powietrza.
Generał broni Per Pughom Olsen stwierdził, że Zawarcie tej umowy jest ważnym krokiem na drodze do zbudowania obrony przeciwlotniczej brygady, z kolei jest niezbędnym elementem prac nad doprowadzeniem brygady do pełnej gotowości operacyjnej. Dodał również, że Wybór wieży Skyranger i jej uzbrojenia został dokonany w ścisłej współpracy z kolegami z Dowództwa Obrony. Z kolei Oliver Dürr wyraził wdzięczność wobec Danii za to, że Jako kolejny kontrahent z NATO zaufała systemowi Skyranger 30. Dodał, że firma ma powody do radości, mogąc „zintegrować system Skyranger z kolejną platformą”, co wg niego stanowi podkreślenie modułowości systemu.
Nie wiadomo nadal, jakie opcjonalne wyposażenie i uzbrojenie wybrała Dania. Według producenta, do wyboru jest uzbrojenie rakietowe (np. pociski SkyKnight o zasięgu do 10 km ‒ na wieży można zamontować podwójną wyrzutnię tych rakiet, Mistral 3 bądź Stinger) czy laserowe (o mocy do 20 kW; w przyszłości 50 kW, a nawet 100 kW). Na wieży można zamontować również dwa różne typy systemów radiolokacyjnych, odpowiedzialnych za wykrywanie i śledzenie celów. Bogaty wybór uzbrojenia i wyposażenia zapewniać ma, wg producenta, skuteczne i efektywne kosztowo zwalczanie różnorodnych celów.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu