Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Siły Powietrzne Malezji odebrały pierwszą parę śmigłowców Leonardo AW139

Siły Powietrzne Malezji poinformowały o odbiorze dwóch śmigłowców Leonardo AW139, które zostały wyleasingowane na okres do pięciu lat. Łącznie umowa obejmuje cztery wiropłaty, ostatni z nich dostarczony zostanie w kwietniu przyszłego roku. Fot. Siły Powietrzne Malezji

20 stycznia Siły Powietrzne Malezji poinformowały o odbiorze pierwszej pary wielozadaniowych śmigłowców Leonardo AW139, które zostały wyleasingowane od prywatnej firmy Westar Aviation Services. Ich eksploatacja ma pozwolić na zrealizowanie procesu zakupu fabrycznie nowych wiropłatów, które docelowo zapełnią lukę po Sikorsky S-61 Nuri.

W ramach umowy pomiędzy malezyjskim rządem a firmą Westar Aviation Services, Siły Powietrzne Malezji wyleasingują cztery AW139 na okres do pięciu lat. Pierwsza para została dostarczona 4 grudnia, a pozostałe mają trafić do użytkownika do 22 lutego bieżącego roku oraz 22 kwietnia 2023 roku. Wszystkie pozwolą na utrzymanie operacyjne 3. Eskadry Śmigłowców Sił Powietrznych Malezji. Docelowo jednostka ma otrzymać 24 wielozadaniowe wiropłaty, które mają zostać zamówione w dwóch osobnych transzach (po 12 sztuk każda). Obok AW139 rząd w Kuala Lumpur rozważa inne konstrukcje europejskie, amerykańskie oraz rosyjskie.

Jak wskazują Malezyjczycy, AW139 zdobywa popularność na lokalnym rynku. W 2009 roku trzy egzemplarze zamówiła agencja bezpieczeństwa morskiego MMEA (dostarczone w latach 2010-2011). Później na wiropłaty tego typu zdecydowała się także malezyjska Policja i Straż Pożarna. W bieżącym roku trzy egzemplarze mają trafić także do lotnictwa morskiego Malezji (zamówione w 2020 roku).

AW139 to jedna z najpopularniejszych konstrukcji koncernu Leonardo znajdująca się w produkcji. Dotychczas sprzedano już ponad 1000 egzemplarzy, a wiele z nich trafiło bądź trafi do służb porządku publicznego lub sił zbrojnych. Co ważne, ważnym punktem programu AW139 są należące do Leonardo zakłady WSK PZL Świdnik S.A., który dostarcza struktury konstrukcyjne.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc