Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Serwis systemu Kaktus

4 lipca 3. Regionalna Baza Logistyczna poinformowała o podpisaniu umowy dotyczącej prac serwisowych związanych z utrzymaniem w sprawności technicznej zautomatyzowany system rozpoznawczo-zakłócający Kaktus MO.

Powyższa umowa została zawarta 26 czerwca z Wojskowym Instytutem Łączności i ma wartość 4,5 mln złotych bez VAT. Procedura przetargowa została ogłoszona na początku marca bieżącego roku i miała charakter otwarty. Prace, najprawdopodobniej, będą realizowane na zestawie prototypowym, który powstał siłami konsorcjum krajowych i zagranicznych firm sektora obronnego w latach 2007-2010 w ramach pracy rozwojowej. Według, ówczesnych, planów wdrożenie modułu operacyjnego planowano zakończyć do końca 2012 roku – wówczas planowano skierować go do jednostek walki elektronicznej.

Celem programu było skonstruowanie nowoczesnego zautomatyzowanego systemu do prowadzenia walki elektronicznej – WE (rozpoznania elektronicznego i przeciwdziałania) przez bataliony (kompanie) WE na szczeblu operacyjnym w zakresie HF (1-30 MHz) i na szczeblu taktycznym w zakresie HF, VHF, UHF (1-3000 MHz). System miał spełniać wymagania współczesnego pola walki, standardy NATO, zapewniać interoperacyjność z narodowymi zautomatyzowanymi systemami dowodzenia oraz z siłami NATO, umożliwiać realizację zadań zarówno w kraju, jak i za granicą, w tym działań w sytuacjach kryzysowych oraz w ramach operacji pokojowych i stabilizacyjnych.

W pracach nad systemem zaangażowano Wojskowy Instytut Łączności, Wojskową Akademię Techniczną, WITPiS, KenBIT, Thales, Rodhe&Schwartz, Bonn Elektronik, Poynting, Transbit, WAREL, Jelcz S.A. oraz WZM S.A.. Obecny status programu nie jest oficjalnie znany.

(ŁP) Foto: WIŁ
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc