Saab otrzymał zlecenie ze strony Ministerstwa Obrony Republiki Czeskiej na rozbudowę eksploatowanego zestawu laserowych symulatorów strzelań GAMER. Dostawy nowego systemu rozpoczną się pod koniec 2019 r. i będą kontynuowane w 2020 r. Wartość zamówienia wynosi 108 MSEK.
Dzięki nowemu, ulepszonemu systemowi szkolenia taktycznego (TSS), czeska armia i żandarmeria wojskowa otrzymają szereg dodatkowych funkcjonalności i możliwości w ramach używanego przez nich wariantu wzmocnionej kompanii "Company Plus". Zamówienie obejmuje modernizację istniejącego systemu, rozszerzenie zdolności szkoleniowych dla żołnierzy piechoty, zestawy pojazdowe, które odzwierciedlają balistykę i rzeczywisty czas lotu pocisków, a także rozwiązania w zakresie szkolenia w terenie miejskim.
“System Saab, zapewniający wysoki realizm symulacji, pozwoli czeskiej armii zwiększyć jej możliwości operacyjne i dołączyć do rodziny narodów posiadających interoperacyjne systemy szkoleniowe, obejmujące wszystkie funkcje pola walki”, wyjaśnia Åsa Thegström, Szefowa Działu Szkolenia i Symulacji, Saab Dynamics.
Czeska armia nabyła pierwszy system GAMER w 2011 r. na potrzeby szkolenia załóg BWP Pandur. W 2016 r. dokonała aktualizacji w zakresie interoperacyjności kodu laserowego (U-LEIS). Dzięki nowemu rozszerzeniu armia czeska posiada system, który spełnia jej potrzeby szkoleniowe.
„Saab i Czeskie Siły Zbrojne łączą długotrwałe relacje. Zamówienie to stanowi ważne rozszerzenie systemu zakupionego przez czeską armię w 2011 r. Podkreśla także wysokie zaufanie i zadowolenia klienta dotyczące taktycznego systemu szkoleniowego dostarczonego przez Saab”, mówi Krasimira Stoyanova, Szefowa Saab na Region Europy Centralnej i Wschodniej.
Symulatory laserowe Saaba są używane m.in. przez brytyjskie, niemieckie, szwedzkie, norweskie, holenderskie i amerykańskie siły zbrojne. W Polsce użytkownikiem systemu GAMER jest Akademia Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki, która wykorzystuje go do szkolenia przyszłych oficerów SZ RP oraz zabezpieczenia ćwiczeń Wojsk Lądowych, WOT i sojuszniczych. System jest standardowym stosowanym w NATO symulatorem taktycznym i do szkolenia strzeleckiego dla pojazdów opancerzonych i broni przeciwpancernej.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu