W dniach 16‒18 października br. w centrum wystawienniczym PVA Expo na Letňanach w czeskiej Pradze odbyła się 16. edycja Future Forces Exhibition & Forum (FFF). To, po brneńskich salonach IDET, odbywających się w cyklu dwuletnim w latach nieparzystych, najważniejsze międzynarodowe wydarzenie poświęcone obronności i bezpieczeństwu organizowane w Czechach.
Wśród głównych tematów FFF 2024 były: systemy autonomiczne; robotyka i sztuczna inteligencja; walka z terroryzmem; przyszłość sił lądowych; przyszłość sił powietrznych; obrona powietrzna; przeciwdziałanie zagrożeniom radiacyjnym, chemicznym i biologicznym; wyposażenie indywidualne, uzbrojenie i środki ochrona; zintegrowane siły; medycyna kryzysowa i wojskowa; zarządzanie kryzysowe i ochrona infrastruktury krytycznej; cyberobrona i bezpieczeństwo; logistyka; nowe i przełomowe rozwiązania oraz technologie; bezpieczeństwo wewnętrzne i odporność państwa; szkolenie i symulacja. Oczywiście w ramach FFF 2024 zaprezentowane zostały najnowsze rozwiązania nie tylko z tych dziedzin. O randze wydarzenia może świadczyć fakt, że w jego inauguracji wzięli udział m.in. Prezydent Republiki Czeskiej Petr Pavel i minister obrony Jana Černochová.
Wśród ponad 320 wystawców z 35 krajów, których ekspozycje zajęły w tym roku aż sześć hal, były także reprezentujące Polskę. Było ich w sumie kilkanaście. Niestety zabrakło tych największych, tak wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, jak i z przeważającym kapitałem prywatnym, a i stoiska tych obecnych na FFF 2024 były zlokalizowane w różnych halach centrum PVA Expo. W przeciwieństwie do kilku innych państw nie udało się utworzyć sektora narodowego, to zresztą tradycja polskiej obecności na międzynarodowych imprezach wystawienniczych o tym charakterze.
Niemniej ekspozycje polskich (bądź zarejestrowanych w Polsce) podmiotów były na FFF 2024 widoczne i przyciągnęły wielu gości przedsięwzięcia ciekawą ekspozycją.
Nie zabrakło w Pradze ekspozycji gdyńskiej spółki Advanced Protection Systems SA, która prezentowała swoje rozwiązania z zakresu ochrony i obrony przed bezzałogowcami, m.in. radary FIELDctrl 3D, system antydronowy SKYctrl czy system dowodzenia CyView C2. Obecny był Arlen S.A., spółka wiodąca Arlen Textile Group, jednego z liderów branży tekstylno-odzieżowej, z ekspozycją tkanin i odzieży dla służb mundurowych oraz specjalistycznej.
Na stoisku partnerskiej czeskiej firmy Glomex MS, s.r.o. swoje pojazdy AERO 2 i TAERO wystawiała firma Auto Podlasie sp. z o.o. Na tym samym stoisku prezentowany był także pojazd opancerzony Senator kanadyjskiej firmy Roshel, który Auto Podlasie zamierza promować w Polsce z myślą o służbach podległych Ministerstwu Sprawa Wewnętrznych i Administracji. W ramach ekspozycji Glomexu prezentowała się także firma Arpol Narzędzia Profesjonalne sp. z o.o., od lat dostarczająca specjalistyczne narzędzia i wyposażenie także do Sił Zbrojnych RP.
Także na stoisku partnera – w tym przypadku holdingu Czechoslovak Group, notabene partnera strategicznego Future Forces Forum – obecna była Grupa Lubawa i wchodzące w jej skład spółki Lubawa S.A. i Miranda sp. z o.o. Ta pierwsza prezentowała m.in. wyposażenie indywidualne i osłony osobiste, zaś druga tkaniny techniczne i kamuflaż mobilny. Ten ostatni ma promować na czeskim rynku właśnie Czechoslovak Group.
Bogatą ofertę taktycznego wyposażenia indywidualnego i osłon balistycznych pokazała firma Direct Action s.c. Na jej stoisku można zobaczyć także najnowszego robota saperskiego Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ ‒ Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów, czyli PIAP PATROL. Swoje wyposażenie taktyczne prezentowała także firma Templar's Gear sp. j.
Nie można pominąć także firmy STAL IMPEX Sp. z o.o. dotąd znanej jako producent rur i kształtowników stalowych, która w Pradze zaprezentowała – pod marką Schron i Bunkier – rodzinę, bazujących na rozwiązaniach izraelskich, żelazobetonowych schronów i wyposażenia do nich (drzwi pancerne, okna i włazy, systemy filtrowentylacji, meble, wyposażenie dodatkowe).
Na koniec należy wspomnieć o dwóch firmach specjalizujących się w opracowywaniu i produkcji powietrznych bezzałogowców, mających swe siedziby oraz zakłady produkcyjne w Polsce. Pierwsza z nich to Quad Systems sp. z o.o., oferująca pod marką Kamikaze System rodziny bezzałogowców Kamikaze i Raptor wraz z wyposażeniem towarzyszącym (stacje kontrolne, radiolinie). Wśród nich są aparaty o różnym przeznaczeniu, w tym przenoszące ładunek o masie do 7,5 kg (np. dwa granaty moździerzowe 60 mm lub głowice granatnikowe) na odległość 15 km. Druga ‒ Defendeye Prosta S.A. ‒ to start-up prezentująca unikatowy obserwacyjny mikro-bezzałogowiec autonomiczny DefendEye, bazujący na sztucznej inteligencji i startujący z rurowego pojemnika.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu