Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rozpoczęto prace nad kolejnym brytyjskim strategicznym okrętem podwodnym

Wizualizacja SSBN typu Dreadnought. Fot. MoD

9 lutego w stoczni BAE Systems w Barrow-in-Furness rozpoczęto cięcie arkuszy stali, która posłuży do budowy przyszłego HMS Warspite, kolejnego strategicznego okrętu podwodnego z napędem jądrowym dla Royal Navy.

Będzie to trzecia jednostka typu Dreadnought, serii czterech SSBN-ów, które powstają w ramach programu Successor. W grudniu ubiegłego roku ogłoszono kolejny krok milowy, po tym jak pierwszy blok kadłuba prototypowego Dreadnoughta trafił do hali montażowej, gdzie zostanie zintegrowany z kolejnymi podzespołami jednostki.

HMS Warspite to nazwa, którą nosiło wcześniej siedem okrętów Królewskiej Marynarki, od czasów królowej Elżbiety I. Jednak to słynny poprzednik - pancernik (superdrednot) typu Queen Elizabeth - ugruntował ją w historii Royal Navy. Służbę rozpoczął w 1915 roku i wziął udział w bitwie jutlandzkiej, największym starciu flot brytyjskiej i niemieckiej I wojny światowej. W kolejnym światowym konflikcie przyczynił się do zniszczenia zespołu niemieckich niszczycieli pod Narwikiem, starł się z włoską flotą pod Matapanem, został uszkodzony przez Luftwaffe pod Kretą, przetrwał uderzenie lotniczą bombą kierowaną oraz ostrzelał pozycje wroga na Sycylii, w Salerno, Normandii i pod Walcheren, zanim trafił do rezerwy w lutym 1945 roku.

Nazwa ta pojawiła się ponownie dwie dekady później. Nadano ją jednemu z pierwszych atomowych okrętów podwodnych Royal Navy (S 102, szturmowy typu Valiant). Jednostka ta służyła do do 1991 roku.

Nowy HMS Warspite dołączy do budowanych już HMS Dreadnought i HMS Valiant, a z czasem czwórkę dopełni HMS King George VI. Stanowić będę one nową generację strategicznych okrętów podwodnych, które zastąpią eksploatowane obecnie cztery jednostki typu Vanguard, które są w służbie od lat 90. i zaczną kończyć kampanię na początku lat 30. Trzecia generacja brytyjskich SSBN-ów będzie kontynuować misję odstraszania strategicznego, którą Royal Navy prowadzi non stop od 1969 roku. W tym celu w wyrzutniach Dreadnoughtów znajdzie się 12 międzykontynentalnych pocisków balistycznych UGM-133 Trident II D5.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc