Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rosja - nowy dowódca Floty Czarnomorskiej przejął obowiązki

Nowy dowódca Floty Czarnomorskiej wiceadmirał Wiktor Sokołow. Fot. vk.com/milinfolive

Rosyjska Flota Czarnomorska ma od niedawna nowego dowódcę. Jest nim wiceadmirał Wiktor Sokołow. Zastąpił on na tym stanowisku admirała Igora Osipowa, który dowodził tym związkiem operacyjnym przez ostatnie trzy lata.

Niepowodzenia podczas rosyjskiej agresji na Ukrainę i ciężkie straty, jakie poniosła w jej trakcie Flota Czarnomorska uzasadniały spekulacje o odsunięciu adm. Osipowa od dowodzenia. Według doniesień ukraińskich mediów miał on być nawet aresztowany przez rosyjskie służby specjalne wkrótce po zatopieniu krążownika rakietowego Moskwa w kwietniu br. Był on również nieobecny na obchodach Dnia Zwycięstwa (9 maja) i Dnia Floty Czarnomorskiej (13 maja), które odbywały się w Sewastopolu. Gubernator Sewastopola Michaił Razwożajew tłumaczył jego nieobecność tym, że Osipow „jest na posterunku bojowym”. Ostatnią oficjalną uroczystością, w której wziął on udział była promocja absolwentów Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej im. P. S. Nachimowa, która miała miejsce 19 czerwca br.

Ostateczny kres dowodzenia przez tego oficera Flota Czarnomorską przyniosły zapewne niedawne ataki sił ukraińskich na obiekty wojskowe na Krymie, w tym uderzenie na dowództwo Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu. Co prawda nie spowodowało ono większych szkód jednak w jego wyniku odwołane zostały w tym mieście uroczystości z okazji Święta Marynarki Wojennej, organizowane co roku w ostatnią niedzielę lipca. Do publicznej wiadomości nie została podana informacja o odwołaniu adm. Osipowa i mianowania na dowódcę wadm. Sokołowa, jednak ten ostatni zaczął pojawiać się na oficjalnych uroczystościach jako dowódca Floty Czarnomorskiej.

Pierwszą z nich było nadanie nazwy upamiętniającej poległego 19 marca w Mariupolu zastępcy dowódcy Foty Czarnomorskiej ds. politycznych kmdr. Andrieja Palija, kutrowi desantowemu P-415 proj. 03160 Raptor. Uroczystość ta odbyła się 19 sierpnia w Sewastopolu. Co ciekawe, Andriej Palij urodził się w Kijowie, zaś latach 90. podczas podziału Floty Czarnomorskiej odmówił złożenia ukraińskiej przysięgi. Następnie służył na okrętach Floty Północnej, a później rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Oficer ten uczestniczył w wojnie z Gruzją oraz interwencji w Syrii.

Uroczystość nadania nazwy kutrowi desantowemu P-415. Fot. vk.com/milinfolive

Wiktor Sokołow ma 60 lat, jest absolwentem Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej im. M. W. Frunzego (1980-1985), Wyższych Specjalnych Oficerskich Klas WMF (1991-1992), Wojenno-Morskiej Akademii im. Admirała Floty Związku Radzieckiego N. G. Kuzniecowa (1995-1998) oraz Akademii Wojskowej Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (2004-2006).

Przez większość swojej dotychczasowej kariery związany był z Flotą Oceanu Spokojnego. W początkowym okresie służył głównie na trałowcach. Dowodził m.in. trałowcem Zariad proj. 266M (1992-1993), był szefem sztabu 187. dywizjonu trałowców (1993-1994) oraz dowódcą 81. dywizjonu trałowców Floty Pacyfiku (1994-1995). Następnie przeszedł do pracy w dowództwie tej floty, pełniąc w latach 2000-2002 funkcje szefa jej sztabu. W latach 2002-2004 dowodził 165. brygadą okrętów nawodnych tego związku operacyjnego. W 2006 r. został zastępcą dowódcy, a od 2010 dowódcą Flotylli Nadmorskiej Floty Oceanu Spokojnego.

Dalszą służbę pełnił we Flocie Północnej będąc w latach 2012-2013 dowódca Flotylli Kolskiej, a do końca 2019 r. zastępcą dowódcy tej floty. O grudnia 2020 r. został mianowany szefem Wojskowego Centrum Naukowego Marynarki Wojennej „Akademia Marynarki Wojennej im. Admirała Floty Związku Radzieckiego N.G. Kuzniecowa”. Na stopień kontradmirała został mianowany w 2011, zaś wiceadmirała w 2014 r.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc