30 marca francuska spółka ECA Group, specjalizująca się w produkcji bezzałogowych systemów podwodnych, poinformowała o zawarciu umowy z Ministerstwem Obrony w Wilnie na zakup zdalnie sterowanych pojazdów K-Ster dla Sił Morskich Litwy.
K-Ster to bezzałogowy pojazd podwodny przeznaczony do ostatecznej identyfikacji i niszczenia min oraz innych obiektów niebezpiecznych w toni i zalegających na dnie morskim. Sterowany jest przez operatora przy konsoli z okrętu za pośrednictwem kabloliny. Po dotarciu w rejon celu wykrytego wcześniej innymi urządzeniami, operator wybiera optymalny punkt ataku, co jest możliwe nie tylko poprzez manewrowanie całym robotem, ale dzięki jego ruchomej głowicy bojowej, mogącej się obracać w dół i górę. Gdy K-Ster znajdzie w odpowiednim położeniu następuje zdalna aktywacja kierunkowego ładunku bojowego, niszczącego obiekt niebezpieczny, jak i... samego robota.
Taka metoda likwidacji zagrożenia nie jest tania, ale za to skuteczna i całkowicie bezpieczna dla załogi okrętu, który pozostaje w oddaleniu. Podobnym rozwiązaniem dysponuje Marynarka Wojenna RP, która na niszczycielu min ORP Kormoran używa pojazdów Głuptak, opracowanych przez Centrum Morskich Technologii Militarnych Politechniki Gdańskiej.
K-Ster pojawił się w 2008 r., a już rok później został zakupiony przez Litwinów, będących wśród pierwszych odbiorców pojazdów. Teraz pozyskali kolejną partię robotów, co świadczy o satysfakcji z ich użytkowania. ECA nie podała ich liczby, ani wartości kontraktu. System jest stosowany przez ponad 20 flot świata. Ostatnio wybrały go Belgia i Holandia, jako część powstającego dla ich flot systemu przeciwminowego, złożonego z okrętów-bazowców i bezzałogowych kutrów nawodnych do transportu robotów przeciwminowych K-Ster w rejon zagrożenia.
Pojazdy te używano niejednokrotnie w trakcie dorocznych manewrów “Open Spirit” u wybrzeży państw bałtyckich. Obecnie Siły Morskie Litwy dysponują trzema niszczycielami min, z których dwa są przystosowane do użycia K-Sterów. Chodzi o 38-letnie jednostki brytyjskiego typu Hunt – Skalvis (M53, eks Cottesmore) i Kuršis (M54, Dulverton), które po zakończeniu służby w Royal Navy podniosły bandery litewskie w 2013 r. Wraz z trzecim – Sūduvisem (M52, eksniemiecki... 62-letni Koblenz typu Lindau) i okrętem dowodzenia Jotvingis (N42, eksnorweski 43-letni stawiacz min Vidar) tworzą Dywizjon Okrętów przeciwminowych. Oprócz ćwiczeń narodowych, regularnie wchodzą one w skład stałego zespołu NATO SNMCMG1 i dywizjonu przeciwminowego państw bałtyckich BALTRON.
(TG) | Foto: Tomasz Grotnik |
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu