Służba prasowa kompanii DK „Ukroboronprom” poinformowała, że Ministerstwo Obrony w Kijowie podpisało kontrakt z firmą państwową DKKB „Łucz” na zakup samobieżnego rakietowego systemu obrony wybrzeża RK-360MC Neptun dla Sił Obronnych Ukrainy.
W myśl umowy ukraińskie siły zbrojne otrzymają nieokreśloną liczbę pojazdów wchodzących w skład baterii systemu. Docelowo dywizjon będzie składał się z dwóch baterii ogniowych. Każda z nich obejmuje trzy wyrzutnie samobieżne USPU-360, wóz transportowo-załadowczy TZM-360, wóz transportowy TM-360 i samobieżne stanowisko dowodzenia RKP-360. Wraz z tym zawarto kontrakt z państwową spółką DAChK „Artem” z Kijowa na produkcję pocisków kierowanych R-360A, o czym poinformował dyrektor spółki Wołodymyr Zimin. Jednak firma ta jest w tragicznej kondycji finansowej, i nie jest jasne, czy i kiedy wykona zamówienie. Od pierwszego kwartału 2021 r. „Artem” jest zmuszona przenieść około 70% pracowników (1200 osób) na „jednodniowy tydzień” pracy. Pewną nadzieję na przywrócenie normalności ma dać informacja, że pod koniec listopada Ministerstwo Obrony ogłosiło podwojenie finansowania dla spółki na następny rok. Ma ona też zrealizować zamówienie na niekierowane rakiety lotnicze RS-80 i 152 mm pociski artyleryjskie OF-29.
Głównym wykonawcą pracy badawczo-rozwojowej, w wyniku której powstał Neptun, było państwowe biuro konstrukcyjne DKKB „Łucz” z Kijowa. Do współpracy włączono spółki wchodzące w skład koncernu państwowego „Ukroboronprom”, i były to: „Orizon-Nawihacija”, „Impuls”, „Wizar”, jak też biuro CKB „Arsenał” należące do Państwowej agencji kosmicznej Ukrainy oraz firmy prywatne: OOO „Radioniks”, TOW „Telekart-pribor”, „UkrInnMasz”, TOW „Ukrajinśka bronijetechnika”, PAT „Motor Sicz” oraz PrAT AwtoKrAZ.
System Neptun z pociskiem R-360A, wokół którego zintegrowano pozostałe komponenty, przyjęto do uzbrojenia Sił Obronnych Ukrainy 23 sierpnia bieżącego roku. Od tego czasu wiadomo o zakończeniu współpracy rozwojowej z ukraińskim producentem podwozi AwtoKrAZ i przejściu na nośniki czeskiej marki Tatra Trucks A.S. Jednocześnie „Łucz” zawarło z Ministerstwem Obrony w Kijowie umowę na wykonanie wersji lotniczej pocisku. Ideą Ukraińców jest jego adaptacja do każdego rodzaju platformy: lądowej (gotowa), lotniczej (zakontraktowana) i morskiej.
R-360A jest pierwszym opracowanym na Ukrainie kierowanym pociskiem przeciwokrętowym. Jego przeznaczeniem jest niszczenie jednostek nawodnych, środków desantowych i transportowców wojskowych poruszających się samodzielnie, bądź w ugrupowaniach. Może też w pewnym zakresie zwalczać nieruchome cele lądowe. Zaprojektowano go do operowania w dzień i w nocy, w każdych warunkach hydrometeorologicznych oraz przy przeciwdziałaniu obiektu ataku (zakłócenia pasywne i aktywne, uzbrojenie). Pociski można odpalać indywidualnie, lub w salwach (w odstępach 3-5 s) w celu zwiększenia prawdopodobieństwa porażenia celu.
Projektantem R-360A jest „Łucz”. W 2002 r. biuro kupiło w rosyjskim FGUP GNPC „Zwiezda-Strieła” wzorcowy egzemplarz pocisku Ch-35 (wersja lotnicza 3M24 systemu Uran) i z własnej inicjatywy rozpoczęło prace nad jego ukraińską wersją w 2010 r. Dwa lata później wstrzymano je na polecenie prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora F. Janukowycza. Odmrożenie programu wraz z właściwym finansowaniem przywrócono w 2015, rok po aneksji Krymu przez Rosję.
Konstrukcja R-360 jest konwencjonalna i odpowiada podobnym rozwiązaniom zagranicznym. Kadłub o średnicy 380 mm od przodu zawiera: aktywną radiolokacyjną głowicę naprowadzającą, system kierowania, głowicę bojową, zbiornik paliwa i silnik marszowy. Masa startowa pocisku wynosi około 750 kg (ponad 100 kg więcej niż 3M24), a zasięg od 5 do 290 km. Prędkość przelotowa sięga Ma=0,9. W końcowej drodze do celu rakieta porusza się na wysokości 10-16 m nad morzem, obniżając ją jeszcze w fazie ataku. Ma przy tym zdolność adaptacji trajektorii lotu do ewentualnych przeszkód w rejonie przybrzeżnym, dzięki możliwości programowania trasy.
System Neptun jest intensywnie promowany na rynkach zagranicznych przez „Ukroboronprom”. Podobno zdobył on zainteresowanie Indonezji, której rząd podpisał memorandum w sprawie możliwego zakupu tego systemu uzbrojenia.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Jeżeli Ukraina dopracuje pocisk , stworzy poza wersją brzegową , okrętową , lotniczą , a najlepiej jeszcze wersję dla okrętów podwodnych , to powstanie pocisk który będzie mógł konkurować z najlepszymi, przy umiarkowanej cenie.