Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Przyspieszenie reformy US Marine Corps?

Po zmianie komendanta US Marine Corps, która nastąpi 10 lipca, formacja ma skupić się na przyspieszeniu reform i modernizacji technicznej. Fot. Modern Day Marine

28 czerwca, podczas forum Modern Day Marine 2023, które odbyło się w dniach 27–29 czerwca w Waszyngtonie, gen. Eric Smith, zastępca obecnego dowódcy Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, zapowiedział przyspieszenie reform w tym rodzaju amerykańskich sił zbrojnych.

Generał Smith, który prawdopodobnie zastąpi 10 lipca na stanowisku komendanta US Marine Corps gen. Davida Bergera, powiedział, że reforma Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, określana mianem Force Design 2030, „jest na dobrej drodze”, ale równocześnie zapowiedział, że „tam, gdzie to możliwe, trzeba przyspieszyć działania”. Gen. Smith rozumie przy tym, że zmiany wymagają finansowania, zapowiedział więc, że jeżeli otrzyma więcej środków, to już teraz „zobowiązuje się do wydania ich na dofinansowanie rzeczy, które są już realizowane – przyspieszenie zapewnia skuteczniejsze zwalczanie wrogów, przyspieszenie pozwala na zwiększenie gotowości, co jest ważne, ponieważ nie wiadomo, kiedy rozpocznie się walka”. Z kolei gen. broni Karsten Heckl, zastępca komendanta US Marine Corps ds. rozwoju i integracji systemów bojowych, stwierdził, że „kiedy wkroczy generał Eric Smith, naprawdę wciśnie pedał gazu” – wydaje się więc, że decyzje odnośnie przyspieszenia reform i modernizacji US Marine Corps zostały już podjęte, lecz wszyscy czekają na zakończenie kadencji gen. Bergera, który położył podwaliny pod przyspieszenie zmian i rozpoczął reformę.

Zgodnie z doniesieniami z amerykańskich mediów, pierwszeństwo przy przydzielaniu dodatkowego finansowania będą miały systemy związane z rozpoznaniem i zapewnieniem korpusowi siły ognia. Ważną rolę w powrocie US Marine Corps do korzeni (stosunkowo lekkiej formacji z dominującą rolą podczas desantów morskich, co ma związek z rosnącym zagrożeniem ze strony ChRL na Pacyfiku) odgrywać mają również środki transportowe, zatem również w tym segmencie można spodziewać się podejmowania prób przyspieszenia wysiłków modernizacyjnych. Nowoczesne rozwiązania zaczną pojawiać się w arsenale US Marine Corps już niebawem, np. wdrożenie systemu NMESIS (rakietowy system przeciwokrętowy Kongsberg NSM na bezzałogowym nośniku 4×4 na bazie pojazdu JLTV) spodziewane jest na trzeci kwartał tego roku. Dowództwo US Marine Corps chciałoby przyspieszenia m.in. tego programu, ale wymaga to zarówno otrzymania dodatkowych środków finansowych z Pentagonu, jak i modyfikacji już zawartych kontraktów, również ze względu na konieczność rozbudowy bazy produkcyjnej przez dostawców uzbrojenia oraz wyposażenia.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc