Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Przeciwdywersyjny Graczonok dla Floty Północnej

Nowy kuter przeciwdywersyjny Floty Północnej w trakcie wodowania. Fot. OSK

7 czerwca w stoczni AO Sudostroitielnyj zawod „Wympieł” w Rybińsku zwodowano piąty kuter przeciwdywersyjny projektu 21980 Graczonok o numerze burtowym 942 przeznaczony dla rosyjskiej Floty Północnej.

Budowę tego okrętu pod numerem stoczniowym 01229 rozpoczęto 15 lipca 2021 r. Trwała ona tak długo, ponieważ położona nad Wołgą stocznia borykała się z koniecznością zastąpienia wielu komponentów niedostępnych z powodu zachodnich sankcji. Powstanie tej jednostki oznacza również powrót stoczni do budowy, po dłuższej przerwie, okrętów tego typu dla rosyjskiej floty (WMF FR). W latach 2014-2017 powstały w niej cztery kutry projektu 21980 dla Floty Północnej (numery stoczniowe 01221-01224), zaś w latach 2018-2020 tyle samo jednostek dla Rosgwardii (numery stoczniowe 01225-01228).

Łączna liczba okrętów tego typu budowanych i znajdujących się w służbie wzrosła do 28 sztuk (poza 9 jednostkami z Rybińska, 6 powstało w stoczni AO Wostocznaja wierfʹ we Władywostoku, a 13 w stoczni AO Zielenodolskij zawod imieni A. M. Gorkowo z Zielenodolska). Obecnie w WMF FR służy 27 kutrów tego typu: trzy we Flotylli Kaspijskiej, po cztery we Flocie Bałtyckiej i Północnej, po sześć we Flocie Czarnomorskiej i Flocie Oceanu Spokojnego. Ponadto w Rosgwardii posiada cztery jednostki tego typu, które bazują w Kerczu i służą do ochrony mostów łączących Rosję z Krymem. Tak więc jednostki te operują na wszystkich akwenach oblewających Rosję.

Projekt kutrów przeciwdywersyjnych Graczonok został opracowany przez biuro konstrukcyjne Wympieł z Niżnego Nowgorodu a przeznaczone są one do ochrony punktów bazowania WMF FR przed aktami terrorystycznymi oraz dywersją podwodną. Okręty te mają 138,69 t wyporności oraz kadłub o wymiarach 31,04×7,40×1,86 m. Napęd złożony jest z dwóch silników wysokoprężnych o mocy 1790 kW każdy pozwalają na osiągnięcie prędkości maksymalnej wynoszącej 23 w. (ekonomiczna wynosi 16 w.). Zasięg wynosi 200 Mm, zaś autonomiczność 5 dni. Załoga jednostek liczy 6 marynarzy, możliwe jest zaokrętowanie dodatkowo 8 ludzi. Uzbrojenie składa się z pojedynczego karabinu maszynowego MTPU kal. 14,5 mm, granatników do zwalczania płetwonurków DP-63 i DP-64 oraz naramiennych wyrzutni rakiet przeciwlotniczych bliskiego zasięgu Igła.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc