30 marca niemieckie firmy Rheinmetall Electronics GmbH (część koncernu Rheinmetall AG), Diehl Defence GmbH&Co. KG i Hensoldt Sensors GmbH podpisały umowę o współpracy w ramach partnerstwa ARGE (Arbeitsgemeunschaft) NNbS (Nah-und Nächstbereichsschutzsystem, pol. system obrony przeciwlotniczej krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu). Konsorcjum zamierza złożyć ofertę w programie mobilnego systemu obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu, jaki prowadzi Bundeswehra.
Realizacja projektu NNbS ma pozwolić na uzyskanie przez Bundeswehrę (zwłaszcza Heer, tzn. Wojska Lądowe Republiki Federalnej Niemiec) zdolności w zakresie zwalczania celów powietrznych na bliskich dystansach za pośrednictwem mobilnego systemu obrony powietrznej. Wszystkie firmy wchodzące w skład ARGE NNbS dysponują kompetencjami w zakresie wytwarzania elementów systemów przeciwlotniczych, które są stosowane w siłach zbrojnych różnych państw (w tym przez Bundeswehrę). Dzięki temu oferowane przez nie rozwiązanie miałoby być oparte o istniejące, lokalne rozwiązania, co pozwalałoby na zminimalizowania ryzyka projektu, a zakup poszczególnych komponentów byłby wsparciem dla niemieckiej gospodarki. Kolejną zaletą ma być stosowanie elementów już wykorzystywanych przez Siły Zbrojne RFN, co powinno obniżyć koszty wdrożenia i eksploatacji systemu.
Każda z firm ma oferować w ramach konsorcjum unikatowe kompetencje, zgodnie z aktualną ofertą i doświadczeniem. Rheinmetall Electronics GmbH dysponuje szerokim asortymentem różnorakich komponentów, zaś jako przedstawiciel grupy Rheinmetall może wnieść do konsorcjum również rozwiązania i wiedzę na temat podwozi czy efektorów oraz ich integracji. Diehl Defence GmbH produkuje z kolei pociski kierowane do zwalczania celów powietrznych (pociski rodziny IRIS-T, IDAS, RAM), więc zapewne zaoferuje któryś z nich – najpewniej IRIS-T lub/i IRIS-T SL. Z kolei Hensoldt Sensors GmbH to producent systemów radiolokacyjnych.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Jest jakaś szansa na sprzedaż naszych Piorunów?