Obok wojska i innych instytucji prowadzących walkę z COVID-19 z kolejną, tym razem ogólnopolską inicjatywą rusza 9 organizacji społecznych we wszystkich, 16 województwach. Projekt #SekcjaDezyfekcja, to rozwinięcie działań pomocowych organizacji społecznych, a zarazem nowy etap walki z wirusem. Projekt powstał z inicjatywy Fundacji na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju Combat Alert. Poprzez społeczne zaangażowanie środowisk PROobronnych wspieranych przez Biuro do spraw Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej. Ponad 300 wolontariuszy realizuje działania mające na celu odkażanie obiektów przestrzeni publicznej narażonych na kontakt z wirusem, m.in.: poręcze, windy, domofony, ciągi komunikacyjne.
Obecnie organizacje działające w Porozumieniu Proobronnym z własnych środków zakupiło niezbędny sprzęt do zaangażowania 320 osób w 16 województwach, zapewniając między innymi kamizelki odblaskowe, kombinezony ochronne, środki dezynfekujące, opryskiwacze ciśnieniowe, ręczniki do samodezynfekcji.
– Kilkuset proobronnych wolontariuszy dezynfekuje ośrodki pomocy społecznej, osiedla i miejsca użyteczności publicznej. Zaangażowanie to doceniają samorządy, rozumiejąc jak potrzebne są teraz takie działania. Wszystko co robią, realizują dobrowolnie i z poczucia patriotycznego obowiązku i pomocy swoim małym ojczyznom – mówi Mateusz Józwiak, Szef Sztabu Oddziałów Terenowych Combat Alert.
Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem społecznym, do tego stopnia że Fundacja planuje rozszerzenie czterokrotnie swojej działalność, pragnąc zaangażować ponad 1200 osób w przeciwdziałanie skutkom pandemii COViD-19. Coraz więcej instytucji i samorządów zwraca się do organizatorów akcji #SekcjaDezynfekcja, niestety mimo, że nowi wolontariusze codziennie deklarują gotowość do wsparcia potrzebujących, nie mają wystarczającej ilości środków do przeprowadzenia dezynfekcji na tak olbrzymią skalę.
W tym celu uruchomili zbiórkę publiczną: zrzutka.pl/sekcjadezynfekcja.
– Jesteśmy częścią społeczeństwa obywatelskiego i czujemy się odpowiedzialni, za nasze lokalne społeczności. Środki pozyskane na realizacje dotychczasowej działalności już wiemy, że są niewystarczające wobec rosnących potrzeb. Codziennie otrzymujemy telefony z prośbą o pomoc, chcemy pomagać tak długo jak to będzie potrzebne – mówi Prezes Zarządu Fundacji Combat Alert, Marcin Korowaj.
Zaangażowanie społeczne realizowane przez organizacje w całym kraju to odpowiedź na apel Biura do spraw Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej w walkę z koronawirusem, które w strukturze Ministerstwa Obrony Narodowej odpowiedzialne jest również za współpracę ze stroną społeczną. To jedna z wielu akcji realizowanych przez organizacje w całej Polsce.
– Od początku pandemii w Polsce proobronni włączają się w różne działania pomocowe. Są aktywni na terenie całego kraju, we wszystkich województwach. Szyją maseczki, drukują przyłbice, pomagają w szpitalach, oddają krew czy dostarczają zakupy, posiłki. Gotowość do wsparcia zadeklarowało ponad 4500 członków różnych organizacji i stowarzyszeń. Tym bardziej cieszą kolejne ochotnicze akcje członków organizacji w całym kraju, które podejmują próbę walki z COVID-19 na miarę swoich możliwości osobowych i oczywiście finansowych – mówi gen. bryg Artur Dębczak, Dyrektor Biura do spraw Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej.
(ŁP) | Foto: MON |
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu