Zaloguj

Departament Obrony zamawia szczepionki na Covid-19

12 sierpnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z firmą Moderna TX Inc. w sprawie produkcji szczepionki na Covid-19. Jest to kolejna tego typu transakcja w Stanach Zjednoczonych. 

Sierpniowa umowa ma wartość 1,5 mld dolarów i zakłada dostarczenie Departamentowi Obrony 100 mln szczepionek - mają zostać dostarczone do końca marca 2022 roku. Dodatkowo kontrakt obejmuje opcję na kolejnych 400 mln dawek. Moderna TX Inc. pracuje nad szczepionką oznaczoną jako mRNA-1273. Obecnie znajduje się w trzeciej fazie badań i dopuszczenia do użycia w Stanach Zjednoczonych – pierwsza faza została zakończona z sukcesem w połowie marca 2020 roku (objęła 45 pacjentów). 27 lipca rozpoczęto trzecią fazę badań, która obejmie kliniczne wykorzystanie na 30 tys. Uczestników. 

Opracowana przez Moderna TX Inc. szczepionka działa na zasadzie wykorzystania sekwencji RNA białka patogenu. Po zastosowaniu pozwalają na nabycie odporności poprzez produkcję przeciwciał zdolnych do wiązania potencjalnych patogenów.  

W lipcu Departament Obrony podpisał umowy z innymi firmami farmaceutycznymi w sprawie produkcji szczepionek - łącznie mają wartość około 1 mld dolarów i zakładają produkcję do połowy 2021 roku. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Moderna TX Inc.
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc