Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Prezentacja pojazdu bezzałogowego ACW Wiesel [WIDEO]

Rheinmetall zaprezentował bezzałogową wersję pojazdu gąsienicowego Wiesel 2, oznaczoną ACW Wiesel. Fot. Rheinmetall AG.

10 grudnia niemiecka grupa przemysłowa Rheinmetall AG opublikowała na swoim kanale na youtube film z prezentacją możliwości bezzałogowego pojazdu opancerzonego ACW Wiesel.

ACW (Autonomous Combat Warrior, pol. autonomiczny bojowy wojownik) Wiesel to opcjonalnie załogowa wersja lekkiego gąsienicowego transportera wielozadaniowego Wiesel 2, używanego przez niemieckie jednostki aeromobilne. Od standardowej wersji wóz różni się zastosowaniem pakietu wyposażenia zapewniającego możliwość działania w trybie bezzałogowym. W skład owego pakietu wchodzą: zestawy czujników (kamery dzienne, nocne i lidar), oprogramowanie umożliwiające mapowanie terenu, identyfikację punktów orientacyjnych oraz wykorzystanie zdobytych danych podczas planowania trasy, a także zestaw urządzeń służących do zarządzania układem napędowym i sterowania ruchem pojazdu. ACW Wiesel może poruszać się w trzech trybach: załogowym, zdalnie sterowanym i autonomicznym. W pierwszym trybie kontrolę nad pojazdem sprawuje człowiek znajdujący się w jego wnętrzu. Drugi tryb oznacza sterowanie za pomocą zewnętrznego panelu kontrolnego, np. ze stanowiska umieszczonego w kontenerze czy w innym pojeździe. W trzecim trybie pojazd porusza się samodzielnie po zadanej trasie lub w konwoju (tryb „podążaj za przewodnikiem”), ma przy tym możliwość samodzielnego wykrywania i omijania napotkanych przeszkód. Niewielkie rozmiary umożliwiać mają mają jego transport na platformie ładunkowej Lynxa CSV, który może jednocześnie pełnić funkcję „pojazdu-matki”, ze stanowiskiem kontrolnym w swoim wnętrzu.

Pojazd jest demonstratorem, opracowanym przez Rheinmetall Defence Australia we współpracy z Departamentem Obrony Związku Australijskiego (stąd ‒ wprawdzie luźne ‒ powiązanie z opracowaną z dużym udziałem australijskich ośrodków wersją Lynxa KF41) oraz kilkoma lokalnymi uczelniami i instytutami. Wdrożony na ACW Wiesel pakiet może być wykorzystany do ubezzałogowienia innych wyrobów spółek wchodzących w skład Rheinmetall AG, np. samochodów ciężarowych rodziny HX, kołowego transportera opancerzonego GTK Boxer czy bojowego wozu piechoty Lynx. W wielu przypadkach  obecność żołnierza wewnątrz pojazdu może przestać być konieczna, a odsunięcie żołnierzy od sprzętu, który zawsze ściąga na siebie uwagę nieprzyjaciela (a często także ogień), zapewnić ma zwiększenie bezpieczeństwa coraz bardziej kosztownych żołnierzy.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc