9 sierpnia niemiecka grupa przemysłowa Rheinmetall AG na swoim kanale na portalu youtube.com zaprezentowała film prezentujący próby poligonowe i omawiający możliwości aktywnego systemu ochrony pojazdu StrikeShield. W materiale szczególnie podkreślana jest stosunkowo trudna do wykrycia przez przeciwnika praca jego detektorów.
StrikeShield to aktywny system ochrony pojazdu o rozproszonej architekturze, opracowany przez Rheinmetall Protection Systems GmbH. Jest to specyficzna konstrukcja, łączące w jednym samodzielnym module rozwiązania aktywne i pasywne. Osłony pasywne stanowią równocześnie obudowę modułu, wewnątrz której ukryte są elementy układu ochrony aktywnej. Zewnętrzna obudowa chroni wnętrze przed odłamkami pocisków i ostrzałem z broni strzeleckiej. Detekcja zagrożenia odbywa się za pomocą czujników: radiolokacyjnego (monitoruje otoczenie pojazdu i odpowiada za wstępne wykrycie zagrożenia) oraz optoelektronicznego (jego rolą jest dokładne namierzenie zagrożenia i przekazanie danych do systemu kierowania ogniem). Następnie pocisk niszczony jest przez efektor. System jest skuteczny przeciwko rakietowej broni przeciwpancernej (granatniki, ppk). Część elementów StrikeShield dzieli z innym aktywnym systemem ochrony Rheinmetalla, Active Defence System (ADS).
Dotychczas jedynym nabywcą osłon StrikeShield są węgierskie wojska lądowe. 218 zestawów trafi na zamówione przez Budapeszt bojowe wozy piechoty Lynx KF41.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Gdzie obecne prace nad polskim suwerennym aktywnym systemem obrony pojazdów? Takie działania były przed laty prowadzone i wstępne próby poligonowe były obiecujące, niestety badania zostały przerwane. To skandal, że roku dostępne są środki liczone w setkach milionów złotych z przeznaczeniem na prace badawczo-rozwojowe nad uzbrojeniem jednak znikoma ilość jest wykorzystywana, być może są jakieś obce wpływy pilnujące tego abyśmy się zbytnio nie rozwinęli w technologiach obronnych.. Najwyższy czas to zmienić, budujmy niezależność gdzie tylko się tylko da a korzyści gospodarcze jak i dla bezpieczeństwa będą naprawdę duże.