2 lipca na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono interpelację poselską, którą do Ministerstwa Obrony Narodowej skierowali posłowie Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy - Paweł Krutul oraz Andrzej Rozenek.
Powyższa interpelacja dotyczy zakupu dla Wojska Polskiego systemu bezzałogowych aparatów latających Bayraktar TB2. W piśmie skierowanym do MON możemy przeczytać - Nie ulega wątpliwości, że wprowadzenie ustawowej regulacji dotyczącej zamówień publicznych spowodowało zracjonalizowanie gospodarki środkami publicznymi w warunkach gospodarki rynkowej. Przyczyniło się do ograniczenia zjawisk patologicznych. Wpłynęło na pozyskanie społecznego zaufania dla sposobów wydatkowania pieniędzy publicznych. Na mocy Prawa zamówień publicznych udało się pozyskać dla polskiej armii, przyznaję - z pewnymi perturbacjami – np. KTO Rosomak i samoloty F-16.
Zakup za około 270 mln dolarów tureckich dronów dalece odbiega od tamtych standardów. Proszę zatem o odpowiedź na kilka zasadniczych pytań:
Jako argument za pozyskaniem tego typu maszyn często przytaczane są ich sukcesy z operacji w Syrii i Libii oraz użycia przez Azerbejdżan w Górskim Karabachu.
W związku z tym, proszę o wyjaśnienie, czy MON posiada wiedzę na temat rzeczywistej skuteczności Bayraktarów TB2:
Przypomnijmy, umowa na zakup czterech systemów (każdy z sześcioma bezzałogowymi aparatami latającymi Bayraktar TB2) została podpisana 24 maja bieżącego roku. Według deklaracji Ministerstwa Obrony Narodowej koszt samych zestawów to około 270 mln USD (nie wiadomo czy kwota brutto czy netto). Dodatkowo resort obrony nie upublicznił pełnego kosztu zakupu tureckiego sprzętu zasłaniając się tajemnicą handlową. Cały czas brak także odpowiedzi na interpelacje poselskie, które zostały skierowane do MON w czerwcu bieżącego roku. Zgodnie z harmonogramem, Bayraktary mają trafić do Polski w latach 2022-24 – minister Mariusz Błaszczak publicznie poinformował, że trafią do 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. Nie można jednak wykluczyć innej lokalizacji - wśród opcji rozważa się m.in. 49. Bazę Lotniczą w Pruszczu Gdańskim.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
No właśnie o KTO Rosomak i F-16 lewica nie powinna się odzywać, oba sprzęty bardzo dobre, lecz to jak je wybierano i jak niewiele dziś wiadomo o procesie wyboru, ile z tamtejszych informacji opinia publiczna uzyskała.
Jedyne co to, że polskie zamówienie uratowało i podtrzymało do dziś produkcję F-16.