Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Położenie stępki przyszłego USS Arizona

Fot. US Navy

7 grudnia, w 81. rocznicę japońskiego ataku na Pearl Harbor, w stoczni General Dynamics Electric Boat w Quonset Point w stanie Rhode Island odbyła się uroczystość symbolicznego położenia stępki szturmowego okrętu podwodnego z napędem jądrowym USS Arizona (SSN 803).


Jest to pierwsza jednostka budowana na zamówienie Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, która będzie nosić nazwę na cześć stanu Arizona od czasu utraty pancernika USS Arizona (BB 39) 7 grudnia 1941 roku. Nie może więc dziwić data wydarzenia. Przyszły USS Arizona (SSN 803) jest 30. okrętem serii, a jednocześnie pierwszym przedstawicielem wersji Block V, którego stępkę położono w amerykańskich stoczniach – wraz z bliźniaczym USS Oklahoma (SSN 802) został zamówiony 2 grudnia 2017 roku. Druga z wymienionych jednostek zostanie zbudowana przez stocznię Huntington Ingalls Industries w Newport News.

W przypadku USS Arizona, w Quonset Point realizowane są prace przy budowie poszczególnych sekcji kadłubowych, które później będą one transportowane do stoczni General Dynamics Electric Boat w Groton w sąsiednim stanie Connecticut, gdzie prowadzony będzie proces ich scalania. To właśnie tam odbędzie się wodowanie, a także zapoczątkowanie procesu prób morskich.

Okręty podwodne typu Virginia Block V otrzymują historyczne nazwy związane z działaniami US Navy w czasie II wojny światowej. Pierwsze dwa zostały nazwane na cześć pancerników utraconych w wyniku japońskiego ataku na Pearl Harbor, a kolejne cztery (zamówione w grudniu 2019 roku) będą nosić nazwy okrętów podwodnych, które odnosiły sukcesy w wojnie z Japonią (USS Barb, USS Tang, USS Wahoo i USS Silversides). Ogółem seria Block V ma liczyć dziesięć jednostek – cechą charakterystyczną jest wydłużenie kadłubów o 25 metrów, co jest związane z dodaniem sekcji VPM (Virginia Payload Module) zawierającej cztery pionowych wyrzutni dużej średnicy do pocisków manewrujących, w każdej będzie można przenieść i odpalić po siedem UGM-109 Tomahawk. Dzięki temu okręty serii Block V zastąpią w US Navy cztery uderzeniowe jednostki typu Ohio, które w latach 2002-2008 przeszły przebudowę z nosicieli pocisków balistycznych Trident II D5 do roli nosicieli UGM-109 Tomahawk (jednocześnie każdy z nich może zabrać 154 pociski tego typu).

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc