Zaloguj
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Kamień milowy w budowie atomowego okrętu podwodnego USS Massachusetts

Fot. Newport News Shipbuilding

Stocznia Newport News Shipbuilding w Newport News w stanie Wirginia, będąca częścią korporacji Huntington Ingalls Industries, osiągnęła kamień milowy w budowie szturmowego okrętu podwodnego z napędem jądrowym USS Massachusetts.

Firma poinformowała, że zakończono scalanie bloków kadłuba mocnego jednostki, zamykając go i łącząc w jedną, wodoszczelną całość. Jest to ostatni ważny kamień milowy budowy przed zwodowaniem okrętu podwodnego. Newport News Shipbuilding jest jedną z zaledwie dwóch stoczni w Stanach Zjednoczonych Ameryki zdolnych do projektowania i produkcji okrętów podwodnych z napędem jądrowym.

Przyszły USS Massachusetts (SSN 798), to szturmowy okręt podwodny z napędem jądrowym typu Virginia serii Block IV budowany dla US Navy. Jest 25. jednostką tego typu i ósmą, której została nadana na cześć dla amerykańskiego stanu Massachusetts.

USS Massachusetts jest częścią kontraktu o wartości 17,6 mld USD przyznanego 28 kwietnia 2014 roku przez US Navy głównemu wykonawcy - General Dynamics Electric Boat - na budowę dziesięciu okrętów podwodnych typu Virginia (okręty te są współprodukowane przez stocznie General Dynamics Electric Boat i Huntington Ingalls Industries). Jego stępka została położona 11 grudnia 2020 roku w Newport News. Niedawno stocznia ta przekazała do eksploatacji inną jednostkę tej serii.

Okręty podwodne typu Virginia są przeznaczone do operowania na wodach przybrzeżnych i oceanicznych oraz prowadzenia na nich działań przeciw okrętom podwodnym, nawodnym, uderzeń na cele lądowe, wsparcia sił specjalnych operacji, obserwacji i rozpoznania, czy misji przeciwminowych.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc