9 listopada Rada ds. Zakupów Obronnych Ministerstwa Obrony Republiki Indii zatwierdziła zakup pierwszej partii przeciwpancernych pocisków kierowanych HELINA w wersji przystosowanej do odpalania ze śmigłowców.
Wojska Lądowe Sił Zbrojnych Republiki Indii miałyby otrzymać 500 przeciwpancernych pocisków kierowanych HELINA wraz z wyrzutniami dostosowanymi do podwieszania na pylonach śmigłowców i wyposażeniem dodatkowym. Zgoda urzędu otwiera drogę do formalnych negocjacji, zaś podpisanie umowy spodziewane jest w przyszłym roku. Pociski HELINA zostaną zintegrowane z lekkimi śmigłowcami wsparcia ALH Rudra produkcji Hindustan Aeronautics Limited, czyli wersji wsparcia wiropłata Dhruv. Najprawdopodobniej wejdą też do zestawu uzbrojenia lekkich śmigłowców bojowych HAL LCH Prachand. Ma to pozwolić na znaczące możliwości rażenia celów opancerzonych nie tylko tych maszyn, lecz również całej indyjskiej armii. Ponadto zakup rodzimej produkcji pocisków przeciwpancernych stanowić ma kolejny rok ku uniezależnieniu Indii od zagranicznych producentów, zapewniając utrzymanie trendu polegającego na wzroście autonomii w zakresie opracowywania i produkcji uzbrojenia ‒ a Make In India.
HELINA to jedna z odmian pocisku NAG. Obok pocisku Dhruwastra, to kolejna wersja lotnicza, przy czym Dhruwastra została opracowana z myślą o uzbrojeniu samolotów bojowych. Helina i Dhruwastra to przeciwpancerne pociski kierowane zaliczane do tzw. trzeciej generacji. Są one odpalane w trybie „namierz cel przed odpaleniem i zapomnij” (ang. lock on before launch and forget). Zasięg maksymalny pocisków dochodzić ma, zależnie od źródeł, do od 7 do 10 km. Prędkość lotu pocisku ma sięgać 230 m/s. Przebijalność głowicy nie jest znana, ale jest ona tandemowa – zgodnie z deklaracją producenta może ona służyć do niszczenia ciężkich pojazdów chronionych przez pancerz reaktywny. Pociski mogą atakować cel zarówno w trybie klasycznym, jak i strop pojazdu (top-attack). Nowe indyjskie ppk mogą być używane zarówno w dzień, jak i w nocy, w każdych warunkach pogodowych. Nie do końca wiadomo, jaka jest różnica między pociskami HELINA i Dhruwastra i... czy w ogóle występuje ona, bowiem wg niektórych źródeł to dwie różne nazwy tej samej broni.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu