Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy węgierski bojowy wóz piechoty KF41 Lynx przekazany

Pierwszy bojowy wóz piechoty KF41 Lynx wyprodukowany na Węgrzech został uroczyście przekazany Węgierskim Siłom Obronnym (Magyar Honvédség).  Fot. Rheinmetall

24 lipca grupa przemysłowa Rheinmetall AG przekazała Węgierskim Siłom Obronnym (Magyar Honvédség) pierwszy egzemplarz bojowego wozu piechoty KF41 Lynx wyprodukowany na Węgrzech.

Uroczystość odbyła się w zakładzie spółki joint venture Rheinmetall AG i państwa węgierskiego ‒ Rheinmetall Hungary Zrt. w Zalaegerszeg. Udział w niej wzięli m.in. minister obrony Węgier Kristóf Szalay-Bobrovniczky; Björn Bernhard, dyrektor Rheinmetall Vehicle Systems Europe i Paul Walf dyrektor generalny Rheinmetall Hungary. Pojazd ukończono już w grudniu ubiegłego roku, ale do tej pory przechodził on wszechstronne próby, testy i czynności kontrolne oraz regulacje Pierwszy bojowy wóz piechoty Lynx KF41 wyprodukowany na Węgrzech (zbiam.pl). Jest to pierwszy ze 172, które powstaną na Węgrzech z 218 Lynxów zamówionych przez Węgry na mocy umowy z 17 sierpnia 2020 r. za ponad 2 mld EUR. Łącznie Magyar Honvédség zamówiła siedem wariantów tych pojazdów: podstawowy bwp, dowodzenia, rozpoznawczy, kierowania ogniem artylerii, moździerz samobieżny, wóz ewakuacji medycznej i wóz nauki jazdy. Rozwijany jest też zestaw przeciwlotniczy z wieżą Skyranger 30. 46 wozów powstanie w Niemczech, pozostałe w zakładzie spółki joint venture Rheinmetall Hungary Zrt., w której 51% udziałów ma Rheinnmetall, a pozostałe rząd węgierski poprzez państwowy holding N7. Pierwszy bwp KF 41 Lynx Węgierskie Siły Obronne przejęły w październiku 2022 r. Pierwszy bojowy wóz piechoty Lynx KF41 przekazany Węgrom (zbiam.pl).

Łącznie w Zalaegerszeg ma powstać 172 spośród 218 zamówionych w 2020 r. pojazdów, ale nie można wykluczyć dodatkowych zamówień, np. na zestawy przeciwlotnicze na zunifikowanym podwoziu.  Fot. Rheinmetall

W zakładzie pracuje ok. 300 wysoko wykwalifikowanych pracowników, a w najbliższych latach na terenie zakładu (łącznie 33 ha w ramach kompleksu przemysłowego ZALAZone) planowane są kolejne inwestycje, mające na celu m.in. zwiększenie mocy produkcyjnych.

Kristóf Szalay-Bobrovniczky powiedział, że „Często powtarza, że pokój wymaga siły, co oznacza różne jej rodzaje, a pod tym względem zyskaliśmy od Rheinmetall poważną siłę w ramach partnerstwa wzbogacającego Węgry”. Dodał, że „Jest to rodzaj strategicznego partnerstwa, który jest czymś więcej niż strategią lub partnerstwem – to prawdziwe przymierze i w jego ramach mamy nadzieję wygrać przyszłość dla Węgrów, a poza tym budujemy coś, co pozostanie dla przyszłych pokoleń i wzmacnia Węgry”. Wtórował mu  Björn Bernhard, wyrażając wdzięczność za „Możliwość wsparcia Węgierskich Sił Obronnych jako partner przemysłowy w projekcie wozu bojowego Lynx”. Ocenił, że „Udało się osiągnąć ważny kamień milowy w tym projekcie”. Bernhard zadeklarował także, że „Produkcja Lynxa udowadnia zaangażowanie Rheinmetalla w tworzenie lokalnej wartości dodanej na Węgrzech i w transfer technologii do tego państwa”, dodając, że „Ten model można również przenieść do innych państw, które mogą być nim zainteresowane”.

Bartłomiej Kucharski, Andrzej Kiński

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc