24 lipca grupa przemysłowa Rheinmetall AG przekazała Węgierskim Siłom Obronnym (Magyar Honvédség) pierwszy egzemplarz bojowego wozu piechoty KF41 Lynx wyprodukowany na Węgrzech.
Uroczystość odbyła się w zakładzie spółki joint venture Rheinmetall AG i państwa węgierskiego ‒ Rheinmetall Hungary Zrt. w Zalaegerszeg. Udział w niej wzięli m.in. minister obrony Węgier Kristóf Szalay-Bobrovniczky; Björn Bernhard, dyrektor Rheinmetall Vehicle Systems Europe i Paul Walf dyrektor generalny Rheinmetall Hungary. Pojazd ukończono już w grudniu ubiegłego roku, ale do tej pory przechodził on wszechstronne próby, testy i czynności kontrolne oraz regulacje Pierwszy bojowy wóz piechoty Lynx KF41 wyprodukowany na Węgrzech (zbiam.pl). Jest to pierwszy ze 172, które powstaną na Węgrzech z 218 Lynxów zamówionych przez Węgry na mocy umowy z 17 sierpnia 2020 r. za ponad 2 mld EUR. Łącznie Magyar Honvédség zamówiła siedem wariantów tych pojazdów: podstawowy bwp, dowodzenia, rozpoznawczy, kierowania ogniem artylerii, moździerz samobieżny, wóz ewakuacji medycznej i wóz nauki jazdy. Rozwijany jest też zestaw przeciwlotniczy z wieżą Skyranger 30. 46 wozów powstanie w Niemczech, pozostałe w zakładzie spółki joint venture Rheinmetall Hungary Zrt., w której 51% udziałów ma Rheinnmetall, a pozostałe rząd węgierski poprzez państwowy holding N7. Pierwszy bwp KF 41 Lynx Węgierskie Siły Obronne przejęły w październiku 2022 r. Pierwszy bojowy wóz piechoty Lynx KF41 przekazany Węgrom (zbiam.pl).
W zakładzie pracuje ok. 300 wysoko wykwalifikowanych pracowników, a w najbliższych latach na terenie zakładu (łącznie 33 ha w ramach kompleksu przemysłowego ZALAZone) planowane są kolejne inwestycje, mające na celu m.in. zwiększenie mocy produkcyjnych.
Kristóf Szalay-Bobrovniczky powiedział, że „Często powtarza, że pokój wymaga siły, co oznacza różne jej rodzaje, a pod tym względem zyskaliśmy od Rheinmetall poważną siłę w ramach partnerstwa wzbogacającego Węgry”. Dodał, że „Jest to rodzaj strategicznego partnerstwa, który jest czymś więcej niż strategią lub partnerstwem – to prawdziwe przymierze i w jego ramach mamy nadzieję wygrać przyszłość dla Węgrów, a poza tym budujemy coś, co pozostanie dla przyszłych pokoleń i wzmacnia Węgry”. Wtórował mu Björn Bernhard, wyrażając wdzięczność za „Możliwość wsparcia Węgierskich Sił Obronnych jako partner przemysłowy w projekcie wozu bojowego Lynx”. Ocenił, że „Udało się osiągnąć ważny kamień milowy w tym projekcie”. Bernhard zadeklarował także, że „Produkcja Lynxa udowadnia zaangażowanie Rheinmetalla w tworzenie lokalnej wartości dodanej na Węgrzech i w transfer technologii do tego państwa”, dodając, że „Ten model można również przenieść do innych państw, które mogą być nim zainteresowane”.
Bartłomiej Kucharski, Andrzej Kiński
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu