15 maja na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Warszawa Okęcie odbyła się uroczystość powitania pierwszej partii artyleryjskich wyrzutni rakietowych Lockheed Martin M142 HIMARS zamówionych przez Ministerstwo Obrony Narodowej w 2019 roku.
Pięć wyrzutni dostarczono ze Stanów Zjednoczonych drogą lotniczą. W tym celu wykorzystano ciężki samolot transportowy Antonow An-124 należący do linii lotniczej Antonov Airlines. Zgodnie z deklaracjami, cała partia (zamówiona w 2019 roku) zostanie dostarczona do końca bieżącego roku – obejmuje ona 20 wyrzutni, które pozwolą na sformowanie pierwszego dywizjonowego modułu ogniowego (w strukturach 16. Dywizji Zmechanizowanej), a także zapoczątkują budowę krajowego systemu szkolno-treningowego (2 wyrzutnie mają bowiem trafić do Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu). Wszystkie reprezentują tzw. konfigurację amerykańską, czyli wykorzystują standardowe dla US Army nośniki w postaci trzyosiowych ciężarówek marki Oshkosh z opancerzoną kabiną.
Kwestia centrum szkoleniowego w Toruniu jest niezmiernie ważna, o czym wskazuje wicepremier i minister obrony. Akademia Himars będzie stanowiła dla nas kolejny atut jeżeli chodzi o szkolenie artylerzystów z innych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego ze wschodniej flanki NATO. I będzie stanowiła również bardzo ważny argument w naszych staraniach o to żeby serwis Himarsów, ale także współprodukcja Himarsów odbywała się w Polsce -na użytek przede wszystkim Wojska Polskiego, ale także na użytek innych państw NATO-wskich, które są zainteresowane posiadaniem albo już posiadają Himarsy
Międzyrządowa umowa LOA dotycząca zakupu 20 wyrzutni M142 HIMARS została podpisana 13 lutego 2019 orku. Ma ona wartość 414 mln USD. Poza pojazdami obejmuje także pakiet amunicji bojowej i ćwiczebnej, wozy logistyczne, ewakuacji technicznej oraz dowodzenia. Całość jest realizowana poprzez procedurę FMS. Korporacja Lockheed Martin podpisała, z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych, umowę produkcyjną dotyczącą M142 dla Polski w lipcu 2019 roku. W przypadku amunicji, pierwsze partie zostały zakontraktowane przez stronę amerykańską (pośredniczącą w transakcji) w marcu 2019 roku.
Zakup 20 wyrzutni M142 HIMARS stanowił początek programu rozbudowy potencjału jednostek artyleryjskich Wojska Polskiego. Docelowo MON planuje zakup 28 dywizjonowych modułów ogniowych uzbrojonych w artyleryjskie wyrzutnie rakietowe. Szesnaście z nich będzie wyposażonych w koreańskie K239 Chunmu (zakontraktowane w listopadzie 2022 roku), a dwanaście w M142 HIMARS. Te ostatnie mają pochodzić z puli 500 systemów, na sprzedaż których amerykański Departament Stanu wydał zgodę w lutym bieżącego roku. Podobnie jak wyrzutnie koreańskie, mają zostać spolonizowane poprzez wykorzystanie podwozi ciężarówek marki Jelcz. Dodatkowo mają także otrzymać standardowe, dla Wojska Polskiego, systemy łączności i dowodzenia.
Jak powiedział wicepremier i minister obrony, negocjujemy kolejną umowę w sprawie Himarsów. Kongres Stanów Zjednoczonych wydał zgodę na sprzedaż Polsce prawie 500 wyrzutni. (…) Chcemy doprowadzić do tego, żeby w ramach tego nowego kontraktu, właśnie negocjowanego, odbywała się w Polsce również współprodukcja Himarsów, zarówno wyrzutni, jak i rakiet.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu