Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

PGZ Stocznia Wojenna położyła stępkę pierwszego Miecznika

Uroczystość położenia stępki fregaty projektu 106, przyszłego ORP Wicher. Wystąpienie szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacka Siewiery. Fot. Tomasz Grotnik

31 stycznia w PGZ Stoczni Wojennej Sp. z o.o. w Gdyni odbyło się uroczyste położenie stępki przyszłego ORP Wicher, prototypowej fregaty projektu 106.

Ceremonia, w której uczestniczyli przedstawiciele władz centralnych, samorządowych, Sił Zbrojnych RP, polskiego przemysłu obronnego, partnerów biznesowych i inne osoby zaangażowane w realizację programu budowy fregat, była pierwszym od 23 lat położeniem stępki okrętu bojowego dla Marynarki Wojennej RP w tym zakładzie. Na pamiątkę tego kroku milowego programu Miecznik, do stępki jednostki o numerze budowy B106/1 przyspawano okolicznościową tabliczkę. Na stępce namalowano też literę „W”, nawiązującą do historycznego kontrtorpedowca o tej samej nazwie, który był pierwszy nowo zbudowanym dużym polskim okrętem bojowym.

Masa stępki wynosi 127 t, czyli ok, 4,5% wyporności niewyposażonego kadłuba. Stopniowo kolejne sekcje, z których część już wyprodukowano, będą tworzyły bloki, z których powstanie cała konstrukcja kadłuba i nadbudówki.

Tabliczka okolicznościowa przyspawana do stępki. Fot. Tomasz Grotnik

Zgodnie z upublicznionym harmonogramem, wodowanie ORP Wicher (274) powinno nastąpić w II połowie 2026 r. Jego procedura, podobnie jak wielkość okrętu, nie były wcześniej u nas znane. Gdy jednostka osiągnie etap gotowości do tego procesu, zostanie wytoczona na transporterach wielokołowych i ustawiona na pontonie. Zestaw będzie następnie wyholowany na Zatokę Gdańską, gdzie ponton stopniowo zostanie zatopiony, a okręt uzyska pływalność. Po tym holowniki odprowadzą jednostkę do nabrzeża wyposażeniowego stoczni.

Uroczystość położenia stępki pod przyszły ORP Wicher to coś więcej niż wypełnienie obyczaju, którym stoczniowcy czy też szerzej Ludzie morza celebrują narodziny nowej jednostki. Finalizacja prac nad blokiem dennym pierwszego z trzech wielozadaniowych „Mieczników” to cezura rozpoczynająca nowy etap w historii przemysłu stoczniowego,  Marynarki Wojennej RP i naszej ojczyzny. Po raz pierwszy na polskiej ziemi dla polskich marynarzy powstaje tak znacząca jednostka bojowa, jeden z filarów naszego bezpieczeństwa morskiego, które jest dobrem całego narodu oraz naszym wkładem w pokój na wodach, morzach i oceanach świata – powiedział w swoim przemówieniu prezes zarządu PGZ S.A. Sebastian Chwałek.

Babcock z dumą współpracuje z konsorcjum PGZ-Miecznik, wspierając dostawę nowych okrętów dla Marynarki Wojennej RP. Ceremonia położenia stępki stanowi kamień milowy w programie budowy. demonstrujący postępy poczynione w tym narodowym przedsięwzięciu. Powstające "Mieczniki", oparte są na projekcie fregaty Arrowhead 140 firmy Babcock - który jest również fundamentem dla nowych fregat typu 31, budowanych dla Wielkiej Brytanii – powiedział Paul Armstrong, Chief Executive sekcji Marine w Babcock. – Nasze relacje z partnerami w Polsce umacniają się, ponieważ dzielimy się wiedzą, technologią i doświadczeniem w naszych zespołach projektowych, które będą nadal rozwijane w nadchodzących miesiącach i latach – dodał.

 - Nie byłoby dzisiejszej uroczystości bez zmian, które w ostatnim czasie przeszła nasza stocznia. Ale te zmiany nie są tylko wynikiem pojawienia się nowoczesnych hal, wydajnych maszyn, na których już powstają Mieczniki, profesjonalizacji zarządzania firmą czy wdrożenia narzędzi jakie są stosowane w najnowocześniejszych przedsiębiorstwach. Te zmiany to przede wszystkim efekt zaufania załogi do Zarządu i dobrej, wspólnej pracy naszego zespołu – robotników, inżynierów oraz specjalistów od zakupów i kooperacji, dzięki którym udało nam się na przestrzeni ostatnich kilku lat odwrócić losy tej stoczni– od stanu upadłości, do generującej zyski firmy współpracującej ze światowej klasy graczami – podkreślił Paweł Lulewicz, Prezes PGZ Stoczni Wojennej – gospodarz uroczystości

Jednocześnie trwa modernizacja stoczni, w tym budowa hali kadłubowej i hali wyposażeniowej. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na sierpień 2024 r. Gdy hala będzie gotowa, zostanie do niej przeniesiona produkcja Wichra i okrętów seryjnych. Wodowanie ORP Wicher jest planowane na 2026 rok, a jego włączenie w struktury Marynarki Wojennej RP trzy lata później. Finalizacja program Miecznik przewidziana jest w 2032 roku.

Tomasz Grotnik na podstawie komunikatu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc