Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Okręty Deutsche Marine z wizytą w Gdyni

Niemiecki zespół w czasie zawinięcia w porcie handlowym w Gdyni. Fot. bsmt Michał Pietrzak

5 listopada do portu handlowego w Gdyni zawinął zespół okrętów Deutsche Marine. Weekendowa wizyta, która ma potrwać do 8 listopada, ma na celu zapewnienie odpoczynku załogom oraz umożliwienie pobrania niezbędnego zaopatrzenia. Jednostki nie zostaną udostępnione do zwiedzania.

Do gdyńskiego portu wpłynęły trzy okręty: rozpoznawczy Alster (A50), tender Main (A515) i konwencjonalny okręt podwodny U-32. Obecność w Polsce to element rejsu szkolno-treningowego. W ostatnich latach to już niemal tradycja dla niemieckich jednostek podwodnych do wizyt w Gdyni przy okazji jesiennych zadań szkolno-treningowych – po raz pierwszy tego typu wydarzenie miało miejsce w 2011 roku. Dodatkowym elementem zawinięcia jest możliwość zapoznania przedstawicieli Marynarki Wojennej w rozwiązaniami niemieckimi – koncern thyssenkrupp Marine Systems wraz z rządem Republiki Federalnej Niemiec od lat oferuje Polsce swoje propozycje w zakresie broni podwodnej, co jest związane z programem Orka.

U-32 należy do I serii okrętów Typu 212A zbudowanych przez tkMS na zamówienie Deutsche Marine. Uroczyste położenie stępki miało miejsce 11 lipca 2000 roku, a wcielenie do służby 19 października 2005 roku. Obecnie Niemcy eksploatują sześć okrętów tego typu. W bieżącym roku tkMS otrzymał zamówienie na budowę dwóch jednostek typu 212CD, które mają trafić do Deutsche Marine w latach 2032-2034. Program jest prowadzony w kooperacji z Norwegią (która zamówiła cztery jednostki). W przeszłości udział w nim był także oferowany, dotychczas bezowocnie, Polsce.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc